Yatırım yapmaya başla!

ABD’den Venezuela’daki Darbe Girişimine Destek Gelirken, Türkiye Tepki Gösterdi

Venezuela’da Juan Guaido öncülüğünde başlayan darbe girişimi devam ederken, ABD tam destek sözü verdi. Türkiye kanadından ise darbenin kınandığı ve halkın yanında oldukları açıklaması yapıldı.
ABD’den Venezuela’daki Darbe Girişimine Destek Gelirken, Türkiye Tepki Gösterdi

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, dün sabah sosyal medya hesabından yayımladığı bir video ile askeri ve halkı sokağa davet etti. Guaido’nun çağrısıyla başlayan darbe girişimi sonrasında, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, askeri liderlerle görüştüğünü ve kendilerine tam bağlılık gösterdiklerini söyledi.

ABD yönetimi darbe girişimine tam destek verdiklerini açıklarken, Türkiye Venezuela halkının yanında olduğunu söyleyerek darbe girişimine tepki gösterdi.

30 Nisan’da Guaido’nun çağrısıyla sokağa dökülen bir grup muhalif, hükümetin değiştirilmesinin geri döndürülemez olduğunu söyledi.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, “Vakti geldi! Ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. Gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır.” söyleminde bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise komutanların kendisine ve anayasaya bağlı olduklarını, barışın zaferini sağlamak için halkı sokağa davet ettiğini bildirdi. Bunlar dün gerçekleşen gelişmelerdi. Bugün yani 1 Mayıs’ta hükümet karşıtı grubun, ülkenin gördüğü en büyük yürüyüşü yapması bekleniyor.

ABD yetkililerinden gelen açıklamada Guaido öncülüğündeki darbe girişimine tam destek verildiği belirtildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton destek olma konusunda söz verdi. Pence, Guaido taraftarlarına yönelik “Ulusal Meclis ve özgürlük sever Venezuela halkı, sizinle beraberiz. Amerika, demokrasi ve özgürlük Venezuela’da yeniden tesis edilene kadar yanınızda duracak.” şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise demokrasinin mağlup edilemeyeceğini dile getirdi.

Venezuela’daki darbe girişimine Türkiye tepkisini gösterirken, “demokrasilerde sandık esastır” ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbelerle mücadele etmiş bir ülke olarak Venezuela’daki darbe girişimlerini kınadıklarını söyledi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Venezuela’ya postmodern bir koloni valisi atama gayreti içinde olanlar bilmelidir ki, bir ülkenin nasıl yönetileceği ancak demokratik seçimlerle belirlenir.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da demokratik olmayan yöntemlerle hükümeti değiştirmeye çalışan girişimlere karşı olduklarını aktardı. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza Türkiye’den gelen desteğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum