Yatırım yapmaya başla!

Venezuela Merkez Bankası Bolivarda Yüzde 35 Devalüasyona Gitti

Venezuela'da kriz tüm şiddetiyle devam ederken, Merkez Bankası kara borsa ile aradaki makası kapatmak için bolivarda yüzde 35 devalüasyona gittiğini açıkladı.
Venezuela Merkez Bankası Bolivarda Yüzde 35 Devalüasyona Gitti

Venezuela’da söz konusu olan hiperenflasyon, halkın kara borsadaki döviz paritelerini dikkate almasına neden oluyordu. Merkez Bankası ise kara borsa ile aradaki makası kapatmak için bolivarda yüzde 35 oranında devalüasyon yaptı. Bu kararın ardından Interbanex, dolar/bolivar kurunu 3200 olarak açıkladı.

Alınan yüzde 35’lik devalüasyon kararı sonrasında Venezuela’da asgari ücret aylık bazda 8,64 dolar oldu.

Asgari Ücret 8,64 Dolar OlduBolivarın, kara borsadaki değerini dengelemek için devalüasyon kararı alındığı açıklanırken, hiperenflasyon ile yaşamaya çalışan vatandaşların büyük bölümü, paranın değeri için kara borsayı baz almaya başlamıştı. Venezuela Merkez Bankası, devalüasyon haberini verirken, Interbanex platformunda arz ve talep dengesine göre belirlenecek fiyattan döviz alışverişi yapılabileceğini açıkladı. Interbanex, özel ve tüzel kişilerin döviz alışverişi yapabileceği serbest takas platformu hizmeti veriyor.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre; Pazartesi günü kara borsada 1 dolar 2909 bolivar ediyordu. Buna karşın ülkenin döviz borsası olan Dicom’da 2084 bolivara denk geliyordu. Aradaki bu büyük makas, kara borsanın güçlenmesine neden olurken, yasadışı para ticaretini artıyor.

IMF, 2019 yılında Venezuela’da enflasyon oranının yüzde 10 milyona ulaşmasını beklerken, 2018 Aralık ayında yüzde 1 milyonu aşmıştı.

Enflasyon Yüde 10 Milyon OlabilirBirleşmiş Milletler rakamlarına göre; günlük öğelerin artan maliyeti, gıda ve ilaç sıkıntısı gibi sorunlarla yaklaşık 3 milyon insanın ülkeden kaçtığı biliniyor. Ülkede bu şekilde derinleşen mali sıkıntılara ek olarak, geçen hafta Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı darbe yapılmak istenmesi ve Juan Guaido’nun geçici devlet başkanı olarak tanınması sorunları yaşanmaya başladı.

Döviz kurlarını canlı takip etmek için tıklayın!

Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdığı Guaido, askeri kanatla görüşmeler yaptığını söylemişti. ABD ise Guaido başkanlığındaki hükümete 20 milyon dolarlık insanı yardım yapacağının sözünü vermişti. Dün akşam saatlerinde ise Beyaz Saray, Venezuela’nın ABD bankalarında bulunan parasının kontrol hakkını Guaido’ya verdi. Bu şekilde karmaşa her geçen gün ve hatta her geçen saat artmaya devam ediyor.

Ülkedeki enflasyon sorunu, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun seçilmesiyle ile tırmandı ve yüzde 1 milyonun üzerinde seyrediyor.

Maduro Sonrası Enflasyon YükseldiOlayın bu noktaya gelmesinin, bir önceki devlet başkanı Hugo Chavez’e kadar dayanıyor. Chavez’in ekonomiyi kötü yönetmesi ve buna bağlı olarak büyüme performansının zayıflamasına neden olduğu biliniyor. İki liderin de iktidarda olduğu dönemlerde Venezuela’da yolsuzluklar artış gösterdi ve bu görüş ülkenin genelinde hakimiyet kurmuş durumda. Bu nedenle Juan Guaido’nun bir seçim veya darbe ile devlet başkanı koltuğuna oturması muhtemel gözüküyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum