Yatırım yapmaya başla!

Venezuela Uluslararası Yaptırımlardan Dolayı Altınlarını İsviçre Yerine Türkiye’de Rafine Edecek

Altın işleme kapasitesi olmayan Venezuela, rafineri işlemlerini artık İsviçre yerine Türkiye'de yaptıracak. İki ülke arasında yapılan anlaşma hakkında elde edilen ilk bilgiler şöyle...
Venezuela Uluslararası Yaptırımlardan Dolayı Altınlarını İsviçre Yerine Türkiye’de Rafine Edecek

Venezuela, son aylarda ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluğun ve gıda sorununun sonuçları olarak ortaya çıkan hırsızlık ve hatta cinayet haberleri ile gündemde yer alıyor. İnsanların hayatta kalma mücadelesi yaşadığı, 5 dolar için dahi birbirlerini öldürdüğü haberlerini okuduğumuz ülkenin, siyasi tarihinin en fakir dönemini yaşadığı biliniyor.

Bu haberimizde ise Venezuela’nın altın işleme kapasitesi bulunmamasından dolayı alınan yeni bir kararın detaylarına yer veriyoruz.

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, çıkardıkları altını işlenmesi ve altın paraya çevrilmesi için Türkiye’ye yolladıklarını söyledi.

Cano, eskiden sertifikalandırma sürecinin İsviçre’de yapıldığını, fakat onların yaptırımlar nedeniyle altınlarını ellerinde tuttuklarını belirtti. Türkiye ile bu yıl altın işlemek üzere anlaşma imzaladıklarını belirten Cano, henüz anlaşmanın detaylarına ilişkin çok fazla bir açıklama yapmadı.

Venezuela Merkez Bankası ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmada, yasadışı bir durum olmadığı belirtildi.

Altının Venezuela’da çıkarılarak sertifikalandırıldığını söyleyen Cano, hem ithalat hem de ihracatta uluslararası yönetmeliklere ve taşımacılık kurallarına uyduklarını dile getirdi. Ülkede altın işleme kapasitesi olmadığı hatırlatılırken, Çin ve Rusya’nın da Venezuela altınları ile ilgilendiğini ifade etti.

Söz konusu kararın alınmasında asıl etken ise ABD’nin geçen yıl uygulamaya başladığı ticari yaptırımlar oldu.

ABD’nin geçen sene insan hakları ihlallerinden dolayı, Venezuela’ya ticari yaptırımlar uygulamaya başladığı, ABD’nin kendi yatırımcılarını Venezuela devlet tahvili satın almaktan men ettiği hatırlatıldı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, söz konusu yaptırımları ekonomik bir savaş olarak nitelendirirken, ülkenin Maden Bakanı altın işlemenin bir kaçakçılık olmadığını söyledi.

Türkiye’de rafine edilen altınlar daha sonra yeniden Venezuela’ya gönderilip, Merkez Bankası’nın varlıklarına aktarılıyor.

Yapılan anlaşma ile bu işlemleri İsviçre yerine Türkiye’ye devrettiklerini söyleyen Bakan Cano, Venezuela’nın bu yıl küçük madencilerden 9,1 ton altın aldığını belirtti. Altın piyasasındaki son durumdan da kısaca bahsedersek; FED Başkanı Jerome Powell açıklamalarının ons fiyatlarını son bir yılın en düşük seviyesine çektiğini görmekteyiz.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ons altın saat 09:50 itibarıyla 1.224 dolardan işlem görüyor. Yurt içi serbest piyasada altının gram fiyatı 189 lira olurken, çeyreklik 303, yarım 605, tam 1.213 ve Cumhuriyet altını 1.243 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum