Yatırım yapmaya başla!

Veganlara Özel Ayakkabı İhracatı Hedefi

Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, deri ile temas etmemiş ürünleri giymek isteyenlerin, suni deri ile üretim yapanlar için önemli bir ihracat fırsatı olduğunu bildirdi.
Veganlara Özel Ayakkabı İhracatı Hedefi

Vegan beslenen kişiler, hayvansal gıdaları yemedikleri gibi maddesi hayvansal olan hiçbir ürünü de tüketmemektedir. Bunlar arasında hayvansal margarinler, tavuk bulyonlar, salam, sosis gibi gıdalar olduğu gibi; hayvan postundan yapılmış kürkler veya derisinden yapılmış giyim malzemeleri de yer almaktadır.

Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, deri ile temas etmemiş ürün tüketmek isteyen veganlar olduğunu ve bunun suni deri üretimiyle ihracat yapanlar için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.

İzmir Medya Platformu’nda konuşan Zandar, Türkiye’nin 600 milyon çiftlik ayakkabı üretim kapasitesi olduğunu söyledi.

Bunun ancak 400 milyon çiftinin kullanılabildiğini belirten Zandar, 2017 yılında bu üretimin 220 milyon çiftini ihraç ettiklerini söyledi. 2018 yılında 260 milyon çift ayakkabının ihraç edilmesi hedeflenirken, Ege Bölgesi’nde özellikle Almanya pazarına ihracatta artış olduğu bildirildi. İhracatın rakam olarak artmasının yanında ihracatçı firma sayısının da artırmaya odaklı çalışmalar yapacaklarını söyleyen Zandar, önümüzdeki dönemde İngiltere ve İtalya’ya yoğunlaşacaklarını sözlerine ekledi.

Erkan Zandar, genelde ihracattan uzak duran suni deriyle üretim yapan şirketler için de önemli fırsatlar doğduğunu söyledi.

Her türlü hayvansal üründen uzak duran, deri ile temas etmemiş ürün tüketmek isteyen vegan kişiler olduğuna dikkat çeken Zandar, Avrupa ve ABD’de vegan deri diye bir akım olduğunu, Türkiye’nin de bu pazardan iyi bir pay alabileceğini dile getirdi. Ülkemizin imitasyon ayakkabıyı çok iyi ürettiğini, bugünkü kurlarla Çin’le rekabet edebilecek durumda olduğumuzu fakat imitasyon ürün üretenlerin genelde ihracattan uzak durduğunu söyledi.

Şu anda bu kesim için de önemli bir ihracat potansiyeli olduğunu ifade eden Zandar, onları teşvik etmeye ve fuarlara katılım yapmalarını sağlamaya çalıştıklarını, dünyada üretilen her 10 ayakkabının 7’sinin imitasyon olduğu bilgisi göz önünde bulundurulduğunda, bu pazarda bizim de yer almamız gerektiğini altını çizdi.

Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, son dönemde ayakkabı sektöründe artan konkordato ilanları konusuna da değindi.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin en önemli ayakkabı markaları arasında yer alan Hotiç, Yeşil ve Beta Kundura konkordato ilan ettiler. Erkan Zandar, konkordatonun iyi niyetli yapıldığı takdirde iyi bir uygulama olduğunu, Türkiye’de en uzun vadeyi veren sektörün ayakkabıcılar olduğunu, üreticiden perakende zincirine kadar yapılan satışlarda 17 – 18 aya varan vadeler olduğunu ve bu durumun devam etmemesi gerektiğini söyledi.

Zandar, “Bankaların finanse etmediği firmaları üreticiler finanse ediyordu. Bu işin bu şekilde yürümeyeceği belliydi.” şeklinde yorumda bulunurken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’ten de konkordato ilan eden şirket sayısı hakkında açıklama geldi. Son dönemde bu rakamın 3 -5 binleri bulduğu yönünde iddiaların atıldığını dile getiren Avdagiç, Türkiye genelinde 500’ün altında konkordato ilan eden şirket olduğunu bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum