Yatırım yapmaya başla!

Vatikan’dan Hükümetlere Çağrı: Yiyecek Kaybı ve İsrafla Mücadele Edin!

Vatikan, hükümetlere yiyecek kaybı ve israf konusunda daha dikkatli olunması, mücadele edilmesi için çağrıda bulundu.
Vatikan’dan Hükümetlere Çağrı: Yiyecek Kaybı ve İsrafla Mücadele Edin!

Papa Francis tarafından desteklenen uluslararası uzmanlar paneli, Salı günü 2030 yılına kadar gıda israfını ve kaybını yarıya indirmek için hükümetlere seslendi. Bunun ahlaki, ekonomik ve çevresel olarak kabul edilemez olduğu söylenerek, hükümetlere bu konuda çaba göstermeleri için çağrı yapıldı.

Yapılan çağrı, 24 ülkeden 50’den fazla bilim adamının, akademisyenin, ekonomistin, şirket liderinin ve Birleşmiş Milletler yekililerinin katıldığı Pontifical Sciences Academy’deki iki günlük bir konferansın sonunda geldi.

Yapılan açıklamada, “Mevcut bilgi ve teknolojiye dayalı ulaşılabilir bir hedef olan 2030 yılına kadar gıda kaybını ve israfını yarıya indirmek için harekete geçme konusundaki kararlılığımızı liderlerimiz ve hepimiz için istiyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Konferansın başlangıcında ise papa, “Atık kültürüne bir son vermeliyiz, bize günlük ekmeğimizi vermek için tanrıya dua ediyoruz. Yemek atıkları açlığa ve iklim değişikliğine katkıda bulunur,” ifadelerinden oluşan bir tweet paylaştı.

Gıda kaybı; nakliye veya depolamadaki hasar da dahil olmak üzere üretimden tüketiciye giderken neyin kaybolduğunu ifade etmektedir. Yiyecek atıkları tüketici, restoranlar veya süpermarketler tarafından atılan atıklardır. Zengin ülkelerde, hanehalkı ve restoranlar büyük porsiyonlar hazırlar. Genellikle yenmeyen yemek artıkları ise tabak israfına neden olur.

“Yanlış Olan Birçok Şey Var!”

"Yanlış Olan Birçok Şey Var!"İngiliz savunma grubu WRAP’ın Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) istatistiklerini kullanarak yaptığı araştırmaya göre; dünyada üretilen tüm gıdaların yaklaşık üçte biri kaybediliyor veya israf ediliyor.

Eski Ekvador Çevre Bakanı Yolanda Kakabadse, “Çünkü her gün 800 milyon insanın yemeksiz uyuduğunu biliyoruz, bir şeylerin çok yanlış olduğunu kabul etmek zorundayız,” dedi.

WRAP Genel Müdürü Marcus Gover ise konferansta, İngiltere’de her yıl yaklaşık 10 milyon ton gıdanın kaybedildiğini veya boşa harcandığını söyledi. Bir Londra restoranı tarafından sipariş edilen 100 patatesten yalnızca 25’inin yendiğini gösteren bir çalışma yaptı.

Danimarka merkezli tüketici grubu Stop Wasting Food’un kurucusu olan Selina Juul, hükümetleri gıda kaybına karşı mücadele etmek için özel bölümler kurmaya çağırdı. Juul, aksi halde işler gönüllülerin ve vakıfların omuzlarına düşeceğine dikkat çekti.

Rockefeller Vakfı’nın kıdemli başkan yardımcısı Roy Steiner, ABD’deki atık önleme programlarının her yıl ihtiyacı olan ailelere yeniden dağıtılabilecek 100 milyon pound değerinde fazla gıda tespit ettiklerini söyledi.

Son açıklama daha iyi eğitim, tüketiciler tarafından davranış değişiklik çağrısı yapılırken, hükümetler ile ticaret, çevresel ve dini gruplar arasında ittifakların kurulması talep edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum