Yatırım yapmaya başla!

Atina Sokaklarında Korku Devam Ederken Yunanistan’ın Mali Krizi Bitti mi?

Yunanistan'daki mali kriz, ülkede yaşayan insanların umutlarını ve hayallerini incitmeye devam ediyor. İşte ülkenin ekonomik durumu ve vatandaşların yorumu;
Atina Sokaklarında Korku Devam Ederken Yunanistan’ın Mali Krizi Bitti mi?

Yunanistan son 10 yılın çoğunu ekonomik karmaşa ile geçirdi. Mal ve hizmetlerin politik destekle takas edildiği, uzun vadeli bir durgunlukla sonuçlanan ve müşteri politikasının bir kültürüyle birlikte yıllarca süren yanlış mali yönteme maruz kaldı. Ülkede yaşayan kişilerle yapılan görüşmelerden de mutsuz oldukları ve hala korktukları bilgisi alınıyor.

Yunanistan’da yaşayan kişiler birçok yönden korku duyuyorlar. Öğrenciler, ülkeyi terk etmenin mi, yoksa kalmanın mı daha iyi olacağını sorarken, yetişkinler vergi ödemek için evlerini kaybedebileceklerini söylüyorlar. IMF, Yunanistan için iyimser yorumlarda bulunuyor olsa da ülkede yaşayanlar için durumun hiç de iç açıcı olmadığı görülüyor.

Ülkede Hem Mali Hem Değer Krizi Yaşanıyor

Ülkede Hem Mali Hem Değer Krizi Yaşanıyor23 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Stavros Dimopoulos, hala krizin var olduğunu düşündüğünü söylerken, değerlere yönelik bir krizin oluştuğundan da bahsediyor.

Yunanistan, farklı hükümetlerden kapasitesinin çok üzerinde borç alırken, kamu borcunu da üstesinden gelemeyecek şekilde yükseltmiş oldu. Yatırımcılar ise 2010 yılından sonra hükümeti finanse etmeyi bıraktılar.

Dönemin Başbakanı George Papandreu ise başka Avrupalı liderlere danışmadan kurtarma talebinde bulunmaktan başka bir yol göremedi. Daha sonraki üst düzey politikacılar ise ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkmasını önleyecek başka çözümler üzerinde yıllarca müzakerelerde bulundu.

Atina’yı kurtarmanın, Euro bölgesini ayakta tutmak için kritik olduğu yorumu yapılırken, Wall Street de dahil olmak üzere küresel pazarlardaki ciddi kırılmaları önlemek için de kritik olduğu söylendi.

Kurtarma Paketleri ve Nüfus Oranı
Kurtarma Paketleri ve Nüfus Dağılımı

2010 yılındaki ilk kurtarma paketini iki tanesi daha takip etti. 2010 yılından 2018 yılının Ağustos ayına kadar ülkenin mali kaynaklarının ayakta tutulması için uluslararası alacaklılara güvenmesi anlamına geliyordu. Bu ise toplam sekiz yıllık siyasi ve sosyal huzurluğa işaret etti. Yunanistan’ın borç krizi kronolojisine buradan göz atabilirsiniz.

Ağustos ayından beri hükümet, düşük ve orta sınıflara ilave fonlar sağlayarak kemer sıkmanın bittiğini göstermeye çalıştı. Ancak ülkede yaşayanlar yaşamlarında büyük bir fark olmadığını dile getirdi.

Yunanistan’dan Ayrılmak mı, Yoksa Kalmak mı Daha İyi?

Yunanistan'dan Ayrılmak mı, Yoksa Kalmak mı Daha İyi?Dimopoulos, “Şehrimizi seviyoruz, havamızı seviyoruz, Yunan halkını seviyoruz, ancak bir şekilde korkuyoruz, çünkü durum o kadar iyi değil. Kendi paramızı kazanmak için daha çok çaba sarf etmeliyiz. Bazen yurt dışına çıkmaktan bahsediyoruz. Yunanistan’dan ayrılmak bizim için daha iyi olacak mı, yoksa Yunanistan’da kalmak mı daha iyi olacak?” dedi.

Krizin en somut sonuçlarından birisi, ülkeyi terk eden gençlerin sayısı olarak gösteriliyor. 2016 yılında 25 ila 29 yaşları arasındaki yaklaşık 200.000 kişi Yunanistan’dan ayrıldı.

Yunanistan 20 - 30 Yaş Aralığı Genç Nüfus
20 – 30 Yaş Aralığı Nüfus Dağılımı

Analytics firmasının Oxford Analytica verilerine göre; aynı yıl 20 ila 24 yaş arasındaki yaklaşık 14.000 kişi ülkeyi terk etti. Bu rakamların 2010 yılına göre iki kattan daha fazla olduğu da görüldü.

Yetişkinlerin yorumlarına bakıldığında ise durumun çok daha kötü olduğu anlaşılıyor. 57 yaşındaki Nikolas, “Bazı çocuklar eğitimli ve iş bulamıyor, bu yüzden Yunanistan için bir zarar olan Avrupa’ya gidiyorlar. Fakat 20 yıl sonra tekrar geri dönmelerini umuyoruz,” ifadelerini kullandı.

Vergi Ödemek için Paranız Yoksa Evinizi Kaybedebilirsiniz!

Vergi Ödemek için Paranı Yoksa Evinizi Kaybedebilirsiniz!2011 yılının en kötü zamanlarında, Yunanistan ekonomisi yüzde 9,1 oranında daralmıştı. 2014 yılına kadar hafifçe toparlanmayı başardı. Ancak ertesi yıl siyasi bir kriz ve ikinci kurtarma programında başarısız bir sonuç nedeniyle yeniden durgunluğa geri döndü.

2019 yılında ülkenin yaklaşık olarak yüzde 2,2 oranında art arda üçüncü büyüme yılı olması bekleniyor. Yine de bu büyüme, vatandaşları pek memnun edeceğe benzemiyor. Nikolas, insanlar için kayda değer bir iyileşme olmadığından ve hala çok fazla vergi olduğundan şikayet ediyor.

Nikolas, “Bazı insanlar kamu hizmetindeyse iyi işler yapıyor, ancak diğerleri acı çekiyor, alması çok zor olan yüzde 85 gibi vergi ödüyorlar. Yeterince paranız yoksa evinizi kaybetme riskiniz var. Bu durum uzun vadede çok zor, sadece gülümsemeliyiz, numara yapmalıyız,” ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın 10 Yıllık Kurumlar ve Gelir Vergisi
Yunanistan’ın 10 Yıllık Kurumlar ve Gelir Vergisi

Ülkede kurumlar vergisi şu anda yüzde 29 ve en yüksek gelir vergisi yılda 40 bin Euro’dan fazla kazananlar için yüzde 45 seviyesinde. Ancak vatandaşlara bir yıl içinde kazandıkları ilk 20 bin Euro için yüzde 22 ve 20 bin ila 30 bin Euro arasındaki herhangi bir şey için yüzde 29 vergi uygulanıyor. Mallar üzerindeki standart katma değer vergisi ise yüzde 23 seviyesinde bulunuyor.

45 yaşındaki Kostas, “Yunanistan sorununun vergi olduğunu sanmıyorum, Yunanistan sorunu ekonominin yapısı. Yunan şirketlerinin çalışma şekli ve çoğunluğunun çok küçük olduğunu düşünüyorum,” diyor. Kostas, ekonomide bir gelişmenin var olduğunu ama en altta olursanız daha da kötüye gidemeyeceğinizi de söylüyor.

İşi Olmayan Birçok İnsan Var

İşi Olmayan Birçok İnsan VarBir moda tasarımcısı olan Effie, ekonomide önemli bir gelişme olmadığını söylüyor ve “Sorun şu ki işi olmayan birçok insan var,” diyor.

Ülkenin işsizlik oranı, Euro bölgesindeki en yüksek seviyeye işaret ediyor. 2017 yılının sonunda işsizlik oranı, tek para birimini paylaşan ülkeler için ortalama yüzde 9,1’e göre yüzde 21,5 düzeyinde gerçekleşti. Yaşları 15 ila 24 arasında olanların işsizlik oranı, 2017 yılında %43,6 iken, Euro bölgesinde yüzde 18,8 seviyesindeydi.

İşi Olmayan Birçok İnsan Var
Genç Nüfus İşsizlik Oranı (Sarı: Euro Bölgesi, Mavi: Yunanistan)

Ortalama bir Yunan vatandaşı için ülkede sosyal ve ekonomik durumun oldukça zor olduğu biliniyor. 2019’un bir seçim yılı olması ise çok az bir rahatlık sağlıyor. Ayrıca bu seçim, ülkenin son kurtarma programını sona erdirdiğinden beri yapılacak ilk oylama olacak.

Birçok vatandaşın sistemden bıktığı ve seçimlerin olumlu bir değişiklik getireceğine inanmadığı biliniyor. Tasarımcı Effie, “Yardım edeceğine inanmıyorum, hayır, herhangi bir hükümet aynı şeyi yapacaktır,” yorumunu yapıyor. Kostas ise yeni bir hükümetin ülke yolunu yönlendirmek için çok az şey yapacağını belirtiyor ve alternatif olmadığını düşündüklerini söylüyor.

Seçimde bir şeyin değişeceğini söylemenin biraz daha zor olduğu düşünülürken, en son yapılan kamuoyu yoklamasında, muhalefet partisinin kazanma şansı olduğu ancak çoğunluğa sahip olmadığı sonucu elde ediliyor. Muhafazar bir sağcı parti olan Yeni Demokrasi, iktidardaki ve soldaki Syriza partisinin ise yüzde 26’sına karşılık desteğin yüzde 37’sine sahip durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum