Yatırım yapmaya başla!

Varlık Yöneticilerinin ‘Sert Brexit’ için Hazırlık Yaptıkları Söylendi

Aberdeen Standard Investments Başkanı Martin Gilbert, varlık yöneticilerinin sert bir Brexit için hazırlandıklarını dile getirdi.
Varlık Yöneticilerinin ‘Sert Brexit’ için Hazırlık Yaptıkları Söylendi

Varlık yönetimi endüstrisi, büyük bir İngiliz yatırım firması başkanına göre; İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşan ayrılığını bir anlaşma ile ya da anlaşmazsız ele almaya hazır olduklarını söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni terk etmesi için en son tarih 31 Ekim olarak belirlendi; ancak henüz bir anlaşma sağlanabilmiş değil. İngiltere’nin sert Brexit olarak adlandırılan bir anlaşma yapmadan ayrılma ihtimali, birçok kişi tarafından ekonomik zarar olarak görülmektedir.

Singapur Zirvesi’nde konuşan Aberdeen Standard Investments Başkanı Martin Gilbert, “Daha kolay bir Brexit tercih etmemize rağmen, sert Brexit için hazırlandık. Ancak varlık yönetimi endüstrisi iyi hazırlanmış,” ifadelerini kullandı.

Gilbert, her zaman çoğu şirketin Avrupa’daki ana faaliyetlerini Lüksemburg oluşturacak şekilde yapılandırıldığını söyledi. Gilbert, “Fon işinde hep Lüksemburg ve Londra’mız vardı, bu yüzden hiçbir şeyi değiştirmek zorunda olmadık,” dedi.

Bu yılın başlarında Gilbert, sert bir Brexit’in yüzde 60 olasılığı olduğunu söylemişti. Cumartesi günü Singapur’da yapılan zirvede, “Ben verilen kararın çok büyük bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ve kesinlikle işletmeler açısından sadece bir şeylerin olmasını istiyoruz ve belirsizliği yeniyoruz,” şeklinde konuştu.

Finansal İşletmeler İyi Hazırlanmış

Finansal İşletmeler İyi HazırlanmışGilbert, finansal hizmetler endüstrisinin bir bütün olarak Brexit için çok iyi hazırlanmış olduğunu ve şirketler zaten Avrupa yan kuruluşları kurduğunu ve gerektiğinde çalışanlarını taşımaya hazır olduklarını belirtti. Şimdiye kadar etrafta dolanan insan sayısının “çok, çok küçük” olduğunu da sözlerine ekledi.

Aberdeen Standard Investments, 2017 yılında Standard Life ile Aberdeen Asset Management’ın birleşmesinden kuruldu. Şirket 30 Haziran 2019 itibarıyla 669,1 milyar dolarlık varlık yönetiyor. Bunun İngiltere’deki en büyük aktif yöneticisi ve Avrupa’nın en büyüklerinden biri olduğunu söylüyor.

Brexit’in AB ile yaptığı görüşmelerde kilit noktalardan biri, İngiltere’nin Kuzey İrlanda eyaletini ve İrlanda Cumhuriyeti’ni ayıran yumuşak sınır olan İrlanda’nın backstop noktası oldu.

Gilbert’e göre; her iki taraf da İrlanda’nın geri dönülmez sorununa çözüm bulmaya çalışırken, Avrupa’nın müzakere konusunda çok daha uzlaşmacı olabileceğine dair işaretler bulunuyor.

ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD-Çin Ticaret SavaşıKüresel cephede Gilbert, ABD-Çin ticaret savaşının yol açtığı belirsizliğe dikkat çekti ve iki ülkenin karşılaştığı sorunların, Çin’i haksız ticaret uygulamaları ve fikri mülkiyet hırsızlığı için suçlayan Trump’tan daha derinleştiğini söyledi.

Her iki taraf da 2018’in başlarından beri bir ticaret savaşına girmiş ve dünya pazarlarını harekete geçiren ve dünyadaki büyüme görünümünü hafifleten birbirlerinin ithalatına milyarlarca dolarlık tarife uygulamıştır.

Gilbert, “Gelecek sene bu kez ticaret savaşının yönlerinden bahseceğimizi kesinlikle düşünüyorum. Ne olursa olsun çözülmüş bazı küçük parçalar olabilir. Ancak bunun ABD tahıllarını Çin’e satmaktan daha büyük olduğunu düşünüyorum. Bence bu aynı zamanda bir teknoloji savaşı,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum