Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Varlık Fonu Durmuyor! Yeni Sermaye Desteği Ziraat Bankası’na

Kamu bankalarının Varlık Fonu’ndan sermaye desteği hareketine Ziraat Bankası da katıldı. Sermaye artırımına ilişkin detaylar aşağıda;
Varlık Fonu Durmuyor! Yeni Sermaye Desteği Ziraat Bankası’na
Son Güncelleme: 
Yorum

Ziraat Bankası’nın dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden açıkladığı bilonço dipnotlarında, sermaye artışına ilişkin sürecin devam ettiği belirtildi.

Ziraat Bankası’nın sermayesinin, tamamı Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından nakden ödenmek üzere 21,8 milyar TL artırılmasına karar verildiği şöyle açıklandı:

“Ana Ortaklık Banka sermayesinin; tamamı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. tarafından nakden ödenmek üzere 21.800.000 TL artırılarak 34.900.000 TL’ye yükseltilmesine karar verilmiş olup, söz konusu sermaye artışına ilişkin süreç devam etmektedir.”

Türkiye Varlık Fonu’ndan Bankalara Milyarlarca Liralık Destek

Halkbank, Vakıfbank ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 9 Şubat’ta sermaye artırımı ve sermaye benzeri kredi sağlanması için karar aldıklarını açıklamışlardı. Halkbank ve Vakıfbank’ın çoğunluk hisselerine sahip olan Türkiye Varlık Fonu’nun, her bir bankaya 13,4 milyar lira sermaye artırımına gideceği belirtilmişti.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası; “Bankamız sermaye yapısının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Varlık Fonu’na bağlı TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’ndan (PİDF) 1,5 milyar TL tutarında sermaye benzeri kredi sağlaması hususunda girişimde bulunulması ve gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlük Makamının yetkili kılınması kararı alınmıştır” ifadeleriyle açıklamada bulunmuştu.

Emlak Katılım Bankası da bu hafta 500 milyon TL’lik sermaye niteliğinde kredi açıklamasında bulundu.

14 Şubat tarihli kararda banka, sermaye yapısının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Varlık Fonu’na bağlı fondan, ilave ana sermaye niteliğinde 500.000.000 TL tutarında kredi temin edeceğini duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu