Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Varank: Proje Kapsamında İşletmelere 400 Bin TL’lik Destek

Varank, karbon emisyonu ile ilgili yapılan çağrı kapsamında proje geliştiren işletmelere ödüllerini verdi. İşte detaylar,
Varank: Proje Kapsamında İşletmelere 400 Bin TL’lik Destek
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 21 işletmenin desteklenmesi kararı doğrultusunda en yüksek puanı almayı başaran 3 projeye ve jürinin seçtiği bir projeye ödüllerini verdi. Varank, ödül töreninde açıklamalarda bulundu.

KOBGEB, “Karbon Emisyonunun Azaltılmasına Yönelik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve inovasyon ile ürün geliştirme (Ür-Ge) Projeleri” için çağrı yapmıştı. İklim değişikliği ile mücadele konusunda karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamaların ve emisyonların takip edilmesine yönelik sistemlerin desteklenmesi amaçlanmıştı.

Yeni İstihdama 400 Bin Liralık Destek

Destek üst limiti 2 milyon lira olan çağrı kapsamında, proje ile ilişkisi olma zorunluluğu olan mevcut veya tam zamanlı istihdam edilecek personel, 400 bin liraya kadar desteklenecek. İşletmeler, makine-teçhizat, ham madde, donanım ve hizmet alımı giderleri için destek alabilecek.

İşletmelerin sınai mülkiyet hakları giderleri, test, analiz ve belgelendirme giderleri, proje danışmanlık giderleri, eğitim giderleri, proje tanıtım giderleri, yurtiçi ve yurtdışı kongre/konferans/fuar ziyareti/teknolojik iş birliği ziyaretleri de desteğe dahil olacak.

Törende birinci olan işletme, farklı türdeki elektrikli araçları şarj edebilecek şarj ünitesi geliştirilmesi projesiyle Zebra Elektronik oldu.

GCM Yatırım Banner

Üst Limit 2 Milyon Lira

KOBİ’lerin başvurduğu 2 milyon lira üst limitli çağrı ile 21 projenin desteklenmesine karar verildi. Bu destek, imalat sektörü ve bilgisayar programlama faaliyetlerindeki işletmeleri kapsıyordu.

Projeler arasındaki yarışmada en yüksek puan alan ilk 3 projeye ve jürinin seçtiği bir projeye para ödülü verildi. İlk 3 projeye sırasıyla 150 bin, 125 bin ve 100 bin lira verildi. Jürinin seçmiş olduğu projeye de üçüncüye verilen aynı miktar verildi.

Varank, ilk 4 işletmeden yetkililere ödül plaketlerini verdi ve KOSGEB ile katkı sağlama konusunda çalışmalar yaptıklarını, karbon emisyonunun azaltılması ile ilgili proje geliştiren firmaları ödüllendirdiklerini belirtti.

21 İşletme Desteklenecek

Yapılan çağrı ile 21 işletme, karbon emisyonu ile ilgili yenilikçi uygulamalar ve emisyonun izlenmesi açısından projelerini 8-24 ay arasında gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın