Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Varank: Elektrikli Araçların Şarj İstasyonu için Hazırlıklar Tamam

Togg’un ön siparişinin bugün başlamasının ardından elektrikli araç şarj istasyonlarında kapasitesinin ne durumda olduğuna ilişkin Bakan Varank’tan açıklama geldi.
Varank: Elektrikli Araçların Şarj İstasyonu için Hazırlıklar Tamam
HABER GİRİŞ

Mart ayında yola çıkması planlanan ilk elektrikli yerli otomobil Togg’un satış fiyatının kamuoyuna duyurulmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan şarj istasyonlarına ilişkin açıklama geldi.

Togg için ön siparişlerin bugün alınmaya başlandığını söyleyen Bakan Varank, “Bakanlığımızın destekleriyle kurulan 1571 hızlı şarj istasyonunun kullanıma sunulması için de hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı” diye konuştu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulunan Varank, yeşil ekonomiye geçiş yapma hazırlığında olan Türkiye’de elektrikli araçların yaygınlaşmasını teşvik için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan “Şarj İstasyonları Destek Programı”ndan bahsetti.

Program kapsamında firmaların yatırımlarını sürdürdüğünü söyleyerek, ülke genelinde hizmet veren halka açık hızlı şarj istasyonu (DC) sayısının 500’ü geçtiğini paylaştı.

AC şarj ünitesi sayısının ise 2 binin üzerinde olduğunu belirterek, şarj istasyonlarının ülkenin tüm illerinde yaygınlaştığını ve lokasyon olarak şehir merkezlerinin yakınındaki araç trafiğinin yoğunlaştığı kara yollarında yer aldığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hedeflenen 1571 hızlı şarj istasyonunun kurulumunu, programdan yararlanan firmaların tamamlamak için çalıştığını söyleyerek, ek olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisans verilen 119 firmanın da şarj istasyonu yatırımlarına başladığını açıklayan Varank şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın destekleriyle kurulan 1571 hızlı şarj istasyonunun kullanıma sunulması için de hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. 2023 sonuna kadar 2 binden fazlası yüksek hızlı olmak üzere, 5 binden fazla şarj istasyonunun faaliyete geçmesini öngörüyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.