Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Valve, Corsair ile Karşı Karşıya Geldiği Kontrol Cihazı Davasından Zararlı Çıktı

Valve, Corsair’e kaybettiği dava nedeniyle 4 milyon dolar ödeyecek.
Valve, Corsair ile Karşı Karşıya Geldiği Kontrol Cihazı Davasından Zararlı Çıktı

Dünyanın önde gelen oyun geliştiricisi ve Steam’in sahibi olan Valve, çok geniş bir kitleye ulaşıyor. Şirket daha önce girişimde bulunduğu bazı çalışmalardan ise beklediği verimi alamamıştı. Bu girişimlerden birisi ise Steam Kontrolcüsü oldu. Bu cihaz 2015 yılında geliştirildi. Geçen zaman içerisinde oyunculardan beklenen ilgiyi görmeyen cihaz nedeniyle Valve, Corsair ile davalık oldu.

2014 yılında Corsair bünyesindeki SCUF tarafından açılan patent davası, Valve’ın kontrol cihazında kendilerine ait bazı tasarımları taklit ettiğini iddia ediyor. 6 yıl sonra mahkeme kararını verdi ve SCUF’u açmış olduğu davada haklı buldu.

Valve, Corsair Davasını Kaybetti

Valve, Corsair Davasını Kaybetti

Washington’ın Batı Bölgesi Bölge Mahkemesinde görülen bir davada jüri, Corsair’in lehine oy kullanarak Valve’ın Steam Kontrolcüsü üzerinden 4 milyon dolar tazminat ödemesini karara bağladı. Valve’ın Steam Kontrolcüsünü tasarlarken ve üretirken, SCUF alt firması olan Ironburg Inventions’a ait patentleri bilerek ihlal ettiği belirtiliyor. Ironburg Inventions, 2014 yılında Valve’ı bu konuda uyardı, ancak şirket geri adım atmadı ve Steam kontrol cihazını satmaya devam etti.

Corsair, 2019’da SCUF’u satın aldı ve Valve’a karşı harekete geçti. Valve kullandığı tasarımlar için SCUF ile lisans anlaşması yapabilirdi. Bu duruma örnek olarak Microsoft’un Xbox Elite denetleyicisi dahil olmak üzere popüler Xbox kontrol cihazları için yaptığı anlaşmalar gösterilebilir.

Corsair ise açıklamasında davanın 1 Şubat 2021 itibarıyla sona erdiği belirtildi. Şirket yetkilileri, Valve’ın tam olarak 8 milyon 641 bin 525 adet patenti ihlal ettiğini ifade etti. Mahkeme jürisinin patent ihlallerinin kasıtlı olarak ihlal edildiğini ifade eden Corsair, bunun da ödenecek tazminat miktarını yasal sınırın 3 katına çıkardığını duyurdu.

Valve cephesinden henüz kaybedilen dava ile ilgili bir açıklama gelmedi. Şirkete geçtiğimiz günlerde Steam’deki oyunları coğrafi olarak engellediği gerekçesiyle AB tarafından haksız rekabet cezası kesilmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum