Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Valkyrie, Bitcoin Madencilerinin Olduğu Bir ETF Listelemek İstiyor

Varlık yöneticisi, Nasdaq’da listelenmiş Bitcoin madencilerinin yer aldığı bir ETF için başvuruda bulundu.
Valkyrie, Bitcoin Madencilerinin Olduğu Bir ETF Listelemek İstiyor
Yorum

Son dönemde kripto para madenciliği sektöründe faaliyet gösteren pek çok şirket, halka açılıyor. Bu şirketlerin büyük bölümü Nasdaq borsasında listeleniyor.

Kripto varlık yöneticisi Valkyrie, Nasdaq’da işlem gören Bitcoin madencilik şirketlerinin hisse senetlerine erişim imkanı sağlayan ETF listelemek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu.

Başvuru dosyasındaki detaylara göre, Valkyrie ETF, net varlıklarının %80’ini, kârların %50’sini Bitcoin madenciliğinden elde eden firmaların menkul kıymetlerine yatıracak. SEC’in daha önce aldığı kararlar, spot ETF için mesafeli durduğunu gösteriyor.

ABD’li düzenleyici daha önce vadeli ETF’le için onay vermiş ancak spot ETF taleplerini geri çevirmişti. Varlık yöneticileri ve yatırım firmaları, vadeli işlem piyasasında işlem gören ETF’lere yöneliyor.

Valkyrie’nin madencilerin olduğu ETF’i, geçen yıl Aralık ayında bir dijital varlık madenciliği fonu başlatmak için SEC’e başvuran VanEck ile benzerlikler taşıyor. Valkyrie Ekim ayında, ProShares ve VanEck’in ardından Bitcoin vadeli ETF’ini listelemek için SEC’ten onay alan üçüncü şirket olmuştu.

SEC’in geçtiğimiz aylarda onayladığı ETF’ler, Bitcoin fiyatındaki artışta önemli rol oynadı. Bitcoin bu süreçte, Kasım ayına kadar 69.000 dolar seviyesine tırmandı ve tüm zamanların en yüksek zirvesine dokunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%