Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Valilik’ten İstanbul’daki Okulların Sağlamlığıyla İlgili Açıklama

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından gündeme gelen okulların depreme dayanıklılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Valilik’ten İstanbul’daki Okulların Sağlamlığıyla İlgili Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı depremin ardından İstanbul ve diğer illerdeki okulların depreme dayanıklılığı tartışma konusu olmaya devam ediyor. İstanbul’da pek çok okulun, eğitim döneminin devamı için güçlendirme ya da yıkım çalışmaları nedeniyle kapatıldığı ve bu okullardaki öğrencilerin başka okullara aktarıldığı biliniyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şehirdeki okullarla ilgili şu ana kadar yapılanlara dair bazı bilgiler verdi.

İPKB’nin Çalışmalarından Bahsetti

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Yerlikaya, öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonlarıyla 2006 yılında kurulduğunu belirttiği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bu kapsamda, 1999 öncesi yapılan 1418 okulun deprem etüt ve analizlerinin tek tek gerçekleştirildiğini, bu çalışmalarda 1351 okulun riskli olduğunun tespit edildiğini belirtti.

İPKB tarafından riskli bulunan okulların 367’sinin yıkılıp yeniden yapıldığını belirten Yerlikaya, yeniden yapılan okullarla 5.202 ilave dersliğin eğitime kazandırıldığını ve bunun 32 derslikli 162 okul demek olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yenilenen Okulların Sayısını Açıkladı

Ayrıca 769 okulun güçlendirildiği, 87 okulun Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve diğer kurumlarca yeniden yapıldığı ve güçlendirildiği bilgisini verdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @AliYerlikaya

Geriye kalan 128 okulun 35’indeki öğrencilerin geçen yıl, 93’ünün bu yıl depreme güvenli okullara nakledildiğini belirten Yerlikaya, sonuç olarak İstanbul’daki 1223 okulun yeniden yapılıp güçlendirildiğini kaydetti.

Yerlikaya, 128 okulla ilgili çalışmaların ise hızla sürdüğünü ifade etti.

Afet Bölgesine Yardımlar Sürüyor

Ali Yerlikaya bunun yanı sıra, deprem bölgesine yapılan son yardımlardan da bahsetti.

Valilik koordinasyonunda gerçekleştirilen “muhtardan muhtara yardım eli projesi” kapsamında İstanbul’daki 963 mahalle muhtarının el ele verdiğini ve gıda yüklü 13 tırın bugün deprem bölgesine hareket ettiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.