Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Almanya Daha Çok Harcama Yapmalı

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Almanya'ya daha fazla harcama için çağrıda bulundu.
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Almanya Daha Çok Harcama Yapmalı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Alman hükümetinin ekonomisini desteklemek için mali harcama konusundaki kurallarını gevşetmesi gerektiğini söyledi.

Bugün verdiği demeçte Almanya’nın şu anda ekonomik yavaşlamanın en belirgin olduğu ülkelerden biri olduğunu belirterek; “Bundan yola çıkarak, şu anın gerçekten Almanya’nın mali teşvik olasılıklarını araştırması için çok uygun bir an olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Euro Bölgesi’nin 19 maliye bakanıyla yapılacak görüşme öncesinde konuşan Dombrovskis, AB’nin “dengeli bir yaklaşım” gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: AB Dengeli Yaklaşım Sonuçta Almanya’nın harcaması veya harcama eksikliği konusu, ülke ekonomisi durgunluk bölgelerinin yakınında dururken bu yaz öne çıkmıştı. Ne var ki Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies, daha birkaç gün önce Almanya yavaşlama endişelerine rağmen daha fazla harcama yapmayacak yorumuyla gündeme gelmişti. Analistlerse Almanya’nın harcama planı tutumlarında değişikliğe gittiğini belirtmiş, ülkenin aktif olarak daha fazla yatırım yapmanın yollarını araştırdığını savunmuşlardı.

AMB Başkanı Mario Draghi de Perşembe günkü açıklamasında, Almanya ve Hollanda gibi diğer ülkelere ince bir imayla maliye politikasının kontrolü almasının zamanının geldiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Almanya Daha Çok Harcama Yapma ÇağrısıKaldı ki Draghi, düşüncesinde yalnız da değil. AMB Başkanı gibi pek çok isim, bütçe fazlası olan bu ülkeleri yatırım yapmaya ve Euro Bölgesi’ni yeniden şişirmeye yardım etmeye çağırmıştı. Gelişmeler üzerine konuşan AB’nin üst düzey politikacısı Valdis Dombrovskis, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle yüksek borçlu ülkelerde mali sürdürülebilirlik sorularını dikkate almamız gerekiyor, ancak aynı zamanda ekonomiyi, özellikle de yatırımları teşvik etmek amacıyla onu kullanabilecek mali alana sahip olan ülkelere de ihtiyacımız var.” Daha önce yapılan harcama çağrılarına kulak asmayan Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies ise gazetecilere kendisinden Alman hükümetinin konumunun mali sağlamlık olduğundan farklı bir yanıt beklememelerini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum