Yatırım yapmaya başla!

Vakıfbank’tan Türkiye’de Bir İlk: Enflasyon Korumalı Bono ve Tahvil İhracının Halka Arzı Gerçekleştirilecek

Türkiye’de ilk olarak enflasyon korumalı finansman bonosu ve getirisi enflasyona endeksli tahvil ihracının halka arzı, Vakıfbank tarafından gerçekleştirilecek.
Vakıfbank’tan Türkiye’de Bir İlk: Enflasyon Korumalı Bono ve Tahvil İhracının Halka Arzı Gerçekleştirilecek

Vakıfbank şu günlerde Türkiye’de ilk olacak bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu adım, Türkiye’nin ilk enflasyon korumalı finansman bonosu ve enflasyon endeksli tahvil ihracının halka arzını gerçekleştirmek olacak. Bununla birlikte talep toplama işlemi ise yatırımcıları enflasyon karşısında korumayı ve ek getiri elde etmeyi amaçlayan borçlanma araçları için, 10-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Konuyla ilgili açıklama Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan’dan geldi. Özcan, enflasyon korumalı ürünlerden yatırımcıyla birlikte Türkiye’nin de kazanacağının açıklamasını yaptı. Genel müdür ayrıca, getirisi enflasyona endekslenen finansman bonosu ve tahvil ihraçlarının halka arzının yatırımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanacağına inandıklarını açıkladı.

Diğer bir yandan, enflasyonla korumalı mevduatta gelir vergisi stopajı, Resmi Gazete’de yayımlanan ve ardından yürürlüğe giren bir kararnameyle yüzde sıfıra düşürülmüştü. Bu karar, tasarruf sahibi yatırımcıları korumalı mevduata yönlendirmek amaçlı alınmıştı.

Özcan, mekanizmanın belirlenecek sabit getiri oranı ve güncel enflasyon oranları üzerine ek getiri oranı eklenerek hesaplanan iki getiri oranından daha yüksek olanını ödemeyi esas aldığını ve bunun yatırımcıyı koruduğunu açıkladı.

Özcan, Yatırımcıyı Koruduğunu AçıkladıBu açıklamasındaki yatırımcıların korunmasına ilişkin sözlerinde piyasadaki dalgalanmalar ve enflasyondaki ani değişimleri kasteden Özcan, Türkiye’de bir ilke imza attıkları bu ihraçlar ile hem kaynak çeşitliliği sağlandığını hem de birikimleri güvence altına aldıklarını bildirdi. Özcan ayrıca, bu sayede reel ekonominin gereksinim duyduğu fonları temin ederken yatırımcının olası korkularını minimuma indirdiklerini ekledi.

175 gün vadeli 200 milyon Türk lirası tutarındaki finansman bonosu ihracı kapsamında, Vakıfbank tarafından belirlenen sabit oran kapsamında vade sonundan önce en son ilan edilen TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı üzerine ek getiri oranı eklenerek, hesaplanan iki farklı orandan yatırımcı lehine yüksek olanı yatırımcılara ödenecek nihai faiz olarak açıklanacak.

Kupon ödemesinin her döneminde belirlenen iki farklı orandan yüksek olanı yatırımcılara ödenecek nihai kupon faiz oranı olarak ilan edilecek.

Kupon Ödemesinin Her Döneminde İki Farklı Orandan Yüksek Olanı Yatırımcılara Ödenecek371 gün vadeli 200 milyon TL’lik kupon ödemeli tahvil için ise Vakıfbank’ca belirlenen sabit oran ile kupon ödeme tarihinden önce açıklanan en son TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı üzerine ek getiri oranı eklenerek kupon faiz oranları hesaplanacak.

Tüm bunlara ek olarak her iki borçlanma aracında birikimlerini kullanmayı planlayan yatırımcılar Vakıfbank şubeleri, internet bankacılığı ya da çağrı merkezi üzerinden talepte bulunabilecek.

Ayrıca, Vakıfbank dışında geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası da bu konuda yaşanan bir gelişimden söz etmişti. Ziraat Bankası’nın enflasyon korumalı mevduat ürünleri büyük ilgi gördü ve bu mevduat ürünleri 10 günlük bir sürede büyük bir talep akınına uğradı. Buna bağlı olarak bankada açılan hesap sayısı miktarında da artış gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum