Yatırım yapmaya başla!

Ziraat’ın Ardından Vakıfbank da Konut Kredisi Faizini Düşürdü

Konut stokunun eritilmesi kampanyasına Ziraat Bankası’nın ardından şimdi de Vakıfbank katıldı. Banka yaptığı açıklamada konut kredisi faiz oranını %0,98’e çektiğini duyurdu.
Ziraat’ın Ardından Vakıfbank da Konut Kredisi Faizini Düşürdü

Konut sektörünün canlandırılması ve stokların eritilmesi için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Ziraat Bankası geçtiğimiz hafta kendi müşterilerine 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi faiz oranını %0,98’e çektiğini duyurdu.

Ziraat’ın ardından Vakıfbank da konut projelerinde düzenleme yaptı. Banka aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilere, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla konut kredisi faiz oranını %0,98 olarak uygulayacağını açıkladı.

Vakıfbank aylık %0,98 faizle, 120 ay vadede 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi kullandıracağını duyurdu.

Konut stokunun eritilmesi için başlatılan kampanya kapsamında Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, müşterilerini yakından takip ettiklerini ve taleplerine uygun çözümler ürettiklerini, bu doğrultuda konut kredisi kampanyaları ile ev sahibi olmak isteyen müşterilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalıştıklarını söyledi. Konut sektörünün lokomotif olma özelliği ile harekete geçilerek 200’den fazla iş koluna da katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Ziraat Bankası geçen Cuma günü yaptığı açıklamada inşaat şirketlerinin elinde olan konut stokunun eritilmesi için kendi müşterisi olan konut inşaat şirketlerinden ev alanlara aylık %0,98 oranında kredi imkanı sunmuştu. Vakıfbank da uygulama kapsamındaki konut kredisi ödemelerinin bir kısmı firmaların bankadaki ticari risklerine mahsup edilecek şekilde, kalan kısmı da ilgili firmalara nakit akışı sağlanacak şekilde aynı uygulamayı başlattığını duyurdu.

Sermaye sabit tutarının indirilmesi ile artan yabancı yatırımcının konut ilgisi dolar kurundaki düşüş ile azaldı.

Türk lirasının dolar karşısında değerlenmesi yabancı yatırımcının konuta olan ilgisinin azalmasına yol açtı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre Kasım ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %8’lik kısmı yabancılara yapıldı. Bu oran son altı ayda %13 seviyesindeydi. Yabancıya konut satışı Eylül ayında %151,1 gibi çok ciddi bir artış göstererek 5 bin 615, Ekim ayında 6.276 oldu.

Yabancıların TC vatandaşlığına geçişi için gereken asgari taşınması bedeli 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti.

Bu uygulamanın yabancı konut satışlarına rekor getirmesi bekleniyordu ki beklenen de oldu. Yapılan düzenlemeye göre yabancılar Türkiye’den en az 250 bin dolarlık konut aldıklarında taşınmasın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh ederek konutun tapusunun çıkmasını beklemeden Türk vatandaşlığını elde edebiliyor.

Bu uygulama konut satışlarının artmasını sağlarken, Dolar/TL’nin Ağustos ayında gördüğü 7,24 rekorundan 5,20’lere kadar inmesi yabancıların konuta olan ilgisinin azalmasına sebep oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum