Yatırım yapmaya başla!

Halkbank’ın Ardından Bir Kur Skandalı da Vakıf Katılım’dan Geldi!

Halkbank'tan sonra, Vakıf Katılım Bankası'nda da hatalı kur olayı yaşandı. Söz konusu durumun siber saldırı sonucu meydana geldiği ve bu süre içerisinde herhangi bir alım – satım işleminin gerçekleşmediği bildirildi.
Halkbank’ın Ardından Bir Kur Skandalı da Vakıf Katılım’dan Geldi!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Halkbank kur skandalının ardından, benzer bir olay Vakıf Katılım Bankası‘nda da görüldü. Vakıf Katılım Bankası, internet sitesinde yayınlanan hatalı döviz kurlarının siber saldırı sonucu meydana geldiğini ve söz konusu seviyelerden herhangi bir işlem yapılmadığını açıkladı.

Vakıf Katılım Bankası’nın internet sitesinde dün gece, dolar kuru 4,57, Euro kuru 5,37’den işleme sunuldu.

Yapılan açıklamada; 10 Eylül 2018 tarihinde bankanın internet sitesinde gösterilen döviz kurlarının, 9 Temmuz 2018 tarihindeki ile aynı olduğu ve bunun siber bir saldırı olduğu belirtildi. Bankacılık sistemlerinin yaşanan saldırıdan olumsuz şekilde etkilendiği, bu süreç içerisinde herhangi bir döviz alım – satım işleminin gerçekleşmediği ve yapılan müdahale sayesinde kurumsal web sitesinin stabil hale getirildiği belirtildi.

Dün gece yaşanan olayın aynısı, 31 Ağustos tarihinde Halkbank cephesinde de görülmüştü

Banka tarafından yapılan açıklamada; dijital kanallarda bilgilendirme amaçlı ve döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların sisteme aktarılmasında kullanılan, dış veri kaynağında meydana gelen sistemsel ve operasyonel hata nedeniyle, 31 Ağustos tarihinde döviz kurlarının olması gerekenden daha düşük bir seviyede yayınlandığı bildirildi. Bazı müşterilerin döviz alım – satım işlemlerini hatalı kurlar üzerinden yaptıkları, alınan tedbirler neticesinde sorunun kısa sürede çözüldüğü belirtildi.

Halkbank’ta yaşanan hatalı kur olayında, müşterilerin yaptığı döviz işlemlerinin tutarı 4,6 milyon dolar oldu.

1256 müşterinin 3,3 milyon dolar, 124 müşterinin 539 bin Euro, 383 müşterinin ise diğer döviz cinslerinde 689 bin dolar eş tutarında döviz işlemi gerçekleştirdiği öğrenildi. İki kurumun yaşadığı bu tatsız olayda, kurların düşük seviyeden sunulmasında tek fark saatlerdi. Bu nedenle Vakıf Katılım Bankası’nda söz konusu yanlışlık nedeniyle hiçbir işlemin yapılmadığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum