Yatırım yapmaya başla!

Vakıf Katılım 89 Gün Vadeli, 350 Milyon TL’lik Kira Sertifikası İhracı Gerçekleştirdi

Vakıf Katılım Bankası 350 milyon lira tutarında, 89 gün vadeli nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Detaylar haberimizde…
Vakıf Katılım 89 Gün Vadeli, 350 Milyon TL’lik Kira Sertifikası İhracı Gerçekleştirdi

Vakıf Katılım Bankası, iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla 350 milyon TL tutarında, 89 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

Vakıfların paylaşım kültürünü ve kanunun gücünü birleştirerek katılım bankacılığına yeni bir çerçeve çizmek isteyen kurum tarafından yapılan açıklamada temel misyonlarının sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek yerine, sektörü ve ülke ekonomisini daha da büyütmek olduğu bildirildi.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, kira sertifikası ihracı hakkında detayları paylaştı.

Göktaş, hem yurt içinde hem de yurt dışında daha fazla fonu sisteme dahil etmek, fonlama kaynaklarını çeşitlendirmek ve toplanan fonları daha fazla kişiye ulaştırmak için büyük bir çaba ile çalıştıklarını anlattı. Bu doğrultuda 11 Ocak 2019 tarihinde yılın ilk ihracını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yapılan çalışma sayesinde yatırımcılardan 350 milyon liralık fon sağladıklarını, 2018 yılının tamamında 24 tertip olmak üzere toplamda yaklaşık 4,4 milyar liralık kira sertifikası ihracı yaptıklarını dile getirdi. Şu anda ise 1,7 milyar liralık kira sertifikasının tedavülde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Vakıf Katılım Genel Müdürü, bir buçuk yıl içerisinde 6,9 milyar liralık kira sertifikası ihracı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söz konusu tutarın 38 tertipte tamamlandığını ifade eden Göktaş, son 18 ayda Vakıf Varlık Kiralama iştiraki üzerinden gerçekleştirilen 31 ihraç sonucunda, yaklaşık 6 milyar liralık ihraçla fonlama kaynağı sağlandığını belirtti.

Yine aynı süre zarfı içerisinde 7 ihraç neticesinde yaklaşık 903 milyon liralık ihraç ile özel sektör şirketlerinin faizsiz sermaye piyasası araçlarını kullanmalarına aracılık ettiklerini dile getirdi. Bunların yanında Vakıf Katılım Varlık Kiralama iştiraki aracılığıyla 2019 yılının ilk çeyreğinde planlanan ilk özel sektör yurt dışı sukuk ihracı için 250 milyon dolarlık SPK ihraç tavanı onayı aldıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum