Yatırım yapmaya başla!

Vakıf Katılım’ın 315 Milyon Liralık Kira Sertifikası İhracı Yoğun İlgi Gördü

Vakıf Katılım, iştirakı Vakıf Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle 315 milyon liralık kira sertifikası ihracı yaptı. İhraç, büyük bir ilgiyle karşılandı.
Vakıf Katılım’ın 315 Milyon Liralık Kira Sertifikası İhracı Yoğun İlgi Gördü

Vakıf Katılım’ın açıklamasına göre, Vakıf Varlık Kiralama A.Ş. birlikteliğiyle nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle yapılan 315 milyon lira tutarındaki ve 98 gün vadeli kira sertifikası ihracı, yoğun bir ilgi gördü.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Göktaş, banka olarak ilk misyonlarının sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek olmadığını açıkladı. Sektörü ve bununla birlikte Türkiye ekonomisini daha da büyütmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Göktaş, yurt içi ve yurt dışında daha fazla fonu sisteme katmak, fonlama kaynaklarını çeşitlendirmek ve elde edilen fonları daha fazla kişiye ulaştırmak üzere çalışmalarını yönlendirdiklerini açıkladı.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaşİkram Göktaş ardından, “Bu vizyon doğrultusunda 22 Mayıs’ta gerçekleşen ihracımızla birlikte 2019’da nitelikli yatırımcılarımızdan toplamda 3,1 milyar liralık fon sağladık. Geçen yıl ise 24 tertip halinde toplamda 4,4 milyar liralık kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladık. Şu anda ise tedavülde 1,8 milyar liralık kira sertifikamız bulunuyor.” ifadelerini kaydetti.

Vakıf Katılım olarak son 23 ay içerisinde 51 tertip halinde yaklaşık 10 milyar liralık kira sertifikası ihracatını başarıyla gerçekleştirdiklerini de özellikle vurguladı. Önceki günlerde Vakıf Katılım, ihracat yapan müşterilere destek sağlamak amacıyla avantajlı kar oranları içeren bir destek paketi hazırlamıştı. Bu destek paketi, ihracatçı firmaların dış ticarette rekabet gücünü artırmak amacıyla hayata geçirilmişti.

Vakıf Katılım’ın, iştirakı ile birlikte 2019’da planlanan ilk özel sektör yurt dışı faizsiz bono ihracının gerçekleşebilmesi için 250 milyon dolarlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ihraç tavanı onayı aldığı belirtildi.

Sermaye Piyasası Kurulu İhraç Tavan OnayıGöktaş, son 23 ayda Vakıf Varlık Kiralama iştirakı üzerinden gerçekleştirilen 44 ihraç sonucunda 9,1 milyar liralık ihraçla bankanın fonlama kaynaklarının çeşitlendirildiğini belirtti. Diğer yandan Katılım Varlık Kiralama iştirakı üzerinden yapılan 7 ihraç neticesinde ise 903 milyon liralık ihraçla özel sektör şirketlerinin faizsiz sermaye piyasası araçları kullanmalarına aracılık edildiğini ekledi.

Genel Müdür Göktaş, önümüzdeki süreçte leasing ve enerji gibi sektörlerde planladıkları yeni kira sertifikası ihraçlarıyla yollarına devam edeceklerini bildirdi. Son olarak, katılım bankacılığı prensipleri çerçevesinde kaynakların çeşitlendirilmesi ve ülke ekonomisine desteğin süreceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum