Yatırım yapmaya başla!

Vadeli İşlemler, Pekin’in Ticaret Anlaşması Karamsarlığı ile Kazançlarını Sildi

Çin'in Trump'ın tarife kaldırma kararını geri almasıyla bir anlaşmaya karşı isteksizliği vadelilerin kazançlarını aşağı çekti.
Vadeli İşlemler, Pekin’in Ticaret Anlaşması Karamsarlığı ile Kazançlarını Sildi

ABD ile Çin arasında hazırlanan birinci aşama ticaret anlaşmasıyla ilgili belirsizlik sürüyor. Çin, tarifelerin kaldırılmasını isterken bu konuda anlaşma sağlandığı haberleri yayılmıştı. Ardından ABD Başkanı Trump, tarifeleri kaldırmayı reddetmişti. Bu durumun, Çin tarafında nasıl karşılanacağı ise merak ediliyordu.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in, hafta sonu bir telefon görüşmesi yaptıkları bildirilmişti. Yapıcı görüşmelerin etkisiyle Asya hisse senetleri yükselişe geçerken, CNBC’nin Çin’in karamsar olduğunu rapor etmesiyle vadeliler kazançlarını geri verdi.

TSİ 16:35 sularında Dow e-minis 1YMcv1 vadelisi, 7 puan (yüzde 0,03) düşüş kaydetti. S&P 500 e-minis EScvl vadelisi 3,75 puan (yüzde 0,12) ve Nasdaq 100 e-minis NQcv1 vadelisi 8 puan (yüzde 0,1) değer kaybetti.

Pekin’de Ticaret Anlaşması Ruh Hali Karamsar

Pekin'de Ticaret Anlaşması Ruh Hali KaramsarBir hükümet kaynağı, CNBC’den Eunice Yoon’a verdiği demeçte, Pekin’deki bir ticaret anlaşmasıyla ilgili ruh halinin, Başkan Donald Trump’ın tarifeleri geri alma konusundaki isteksizliği nedeniyle karamsar olduğunu söyledi.

ABD ve Çin, Ekim ayı başlarında birinci aşama ticaret anlaşması üzerinde çalışmaya karar verdiler. Çin, anlaşmanın bir parçası olarak birbirlerinin ürünlerine uygulanan ilave tarifelerin farklı aşamalarda kaldırılmasını istedi. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, bu ayın başlarında iki tarafın tarife kaldırılması konusunda bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Bununla birlikte Trump, bir hafta önce Çin mallarına uygulanan tarifeleri kaldıma konusunu reddetti. Bu durum Çin’den gelen sinyallerle çelişti ve anlaşmanın yakınlaştığı düşüncelerini sildi.

Kaynak; yetkililerin, Trump’ın ne durumda olacağının belirsiz olduğu için olayları beklemenin daha rasyonel olup olmadığını merak ettiklerini ekledi. Aynı zamanda ABD’nin tarifeleri kaldırma konusunda duruşu ve başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere dikkatle siyasi durumu izleyeceklerini ifade etti.

Hükümet kaynağı, belirli sayıda tarımsal alım gibi konular üzerinde de anlaşmazlık olduğunu söyledi. CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Çinliler direniyor, çünkü kısmen diğer ticaret ortaklarını yabancılaştırma riskiyle karşı karşıya kaldılar,” dedi.

ABD borsa endeksi vadeli işlemleri ise kaynağın konuşmaları ile kazançlarının büyük kısmını geri verdi. S&P 500 vadeli işlemleri günün erken saatlerinde rekor seviyelere kadar çıktıktan sonra geriledi. Nasdaq 100 vadeli işlemleri de biraz negatif seyir izledi. Dow Jones Sanayi Ortalaması da haberlerle 6 puan düştü ve 24 puan ekside açılışa işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum