Yatırım yapmaya başla!

Sutherland Kardeşler: Paraya Saçlarıyla Kavuşan 7 Kızın Hikayesi

Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğruluğuna inanır mısınız bilemem ama bu yazıda 1800’lü yılların Kardashianlarını göreceksiniz. İşte onlardan farklı olarak saçlarıyla ünlenip milyonlar kazanan Sutherland kardeşler:
Sutherland Kardeşler: Paraya Saçlarıyla Kavuşan 7 Kızın Hikayesi

1800’lü yılların Kardashianları olarak da bilinen Sutherland kardeşlerin hikayesi oldukça ilgi çekici diyebilirim. Zira hem üne kavuşmaları hem dönemin fırsatlarını iyi kullanarak milyoner olmaları hem de Rapunzel misali uzun mu uzun saçlarıyla farklı bir öyküleri var.

Sutherland kardeşleri, masal kahramanlarına mı yoksa trajikomik bir hikayenin talihsiz kurbanlarına mı benzetmeli, kararsızım. Çünkü onlar; kimilerine göre paragöz babalarının oyuncağı olmuş talihsiz genç kızlar, kimilerine göre de parayı bulduktan sonra şöhret sarhoşu olmuş kendini bilmezler! Bakalım, Sutherland kardeşleri daha yakından tanıdıktan sonra 7 kız kardeş hakkında siz ne düşüneceksiniz.

1 Sutherland Kardeşler kimdir?

Sutherland Kardeşler kimdir?1845 ile 1865 yılları arasında doğar Sarah, Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Dora ve Mary kız kardeşler. 7 kız kardeşin haricinde bir de ailenin böceği Charlie vardır. New York’da Niagara County’de bir çiftlik evinde doğan 19. yüzyıl rapunzelleri, zorluklarla dolu bir hayat yaşarlar.

2 Üzerlerinde eski kıyafetler ve leş gibi kokan saçlarla çiftlik işleri yaparlar.

Üzerlerinde eski kıyafetler ve leş gibi kokan saçlarla çiftlik işleri yaparlar.Kıt kanaat geçinen ailede kızlar günlerini, eski püskü kıyafetler giyip çiftlikteki hindilere bakıcılık yaparak geçirirler. Üstelik tek sorunları bunlar da değildir. Yalınayak çalışan kızlar, bir de annelerinin fazlasıyla kötü kokan saç bakım iksirinden muzdaripdirler.

3 İleride onları zengin edecek Anne Mary Sutherland’ın karışımından nefret ederler.

İleride onları zengin edecek Anne Mary Sutherland’ın karışımından nefret ederler.Çünkü arkadaşları arasında hep alay konusu olurlar. Fakat Mary Sutherland hazırladığı karışımı kızlarının saçlarına sürmekte ısrarcıdır. Böylece kızlar, güçlü, sağlıklı ve çabuk uzayan saçlara sahip olabilirler.

4 Mary Sutherland’in ölümüyle birlikte kötü kokan karışım dönemi de sona erer.

Mary Sutherland’in Ölümüyle Birlikte Kötü Kokan Karışım Dönemi de Sona Erer.1867’de Sutherland kardeşlerin anneleri ölür. Ve şöhret delisi baba, çalışmalarına başlar. İlk olarak çocuklarını kiliselerde sahneye çıkartır. Sonrasında turlara, fuarlara katılmaya başlarlar. Ve ilk başta Charlie’nin de yer aldığı grupta, daha sonra sadece kızlar kalır. Çünkü “Dünyanın Yedi Harikası” gibi sözlerle anılırlar.

5 Dönemin en dikkat çekici silahına, upuzun saçlara sahiptirler.

Dönemin en dikkat çekici silahına, upuzun saçlara sahiptirler.19. yüzyılın sonlarında, bugünün aksine sahne sanatçılarının en güçlü silahı, büyük kalçalar ve göğüsler değil feminenlikle bağdaştırılmış uzun saçlardır. Ayrıca Sutherland’ların o kadar ünlü olmasının nedenlerinden bir diğeri de kızların 7 kardeş olmalarındandır. Çünkü 7’nin kutsal bir anlamı olduğuna inanılır.

6 İzleyiciler onların müzikal yeteneklerinden ziyade saçlarına hayran kalırlar.

İzleyiciler onların müzikal yeteneklerinden ziyade saçlarına hayran kalırlar.Baba Fletcher Sutherland bu durumun farkındadır. Gazetelerde, dergilerde boy göstermeye başlayan kızların saçları, gittikçe yaygınlaşan kolera ve tifüs hastalıları nedeniyle daha çok dikkat çeker. Çünkü uzun, gür saçlar; sağlığı sembol etmeye başlar.

7 Çiftlik hayatından başarı bir girişimcilik öyküsüne uzanan hayatlar!

Çiftlik hayatından başarı bir girişimcilik öyküsüne uzanan hayatlar!Babalarının akıllıca fikri sayesinde kızlar, büyük bir servete kavuşur. Nitekim piyasaya sunulan saç bakım kürü, bütün insanların özellikle de Viktorya dönemi kadınlarının dikkatini çeker. Amerika’nın ilk ünlü modelleri olarak da nitelendirilen kızların saç bakım ürünleri, 1.5 dolarlık fiyatıyla 2.5 milyonluk satış rakamına ulaşır.

8 Pek de ucuz sayılmayan ürünleriyle büyük bir servet edinirler.

Pek de ucuz sayılmayan ürünleriyle büyük bir servet edinirler.Resimleri; Cosmopolitan, New Yorker, The New York Times gibi mecralarda yayımlanır. O zamanlar Amerikalıların ortalama haftalığı olan 1.5 dolar ila 50 dolar arasında fiyatlar karşılığında satılan saç bakım ürünleri, Sutherland kardeşleri milyoner yapar. Bu parayla doğdukları yere dönerek, kendilerine büyük bir çiftlik yaptırırlar.

9 Ama rüya gibi yaşamın sonuna gelinmektedir!

Ama Rüya Gibi Yaşamın Sonuna Gelinmektedir!Babalarının da ölümüyle 14 odalık kocaman çiftlik evinde beraber yaşamaya başlayan kız kardeşler, şirketlerinin merkezi olarak da burayı kullanırlar. O kadar şatafatlı bir hayatları vardır ki evcil hayvanları bile prensler, prensesler gibi muamele görür. Fakat kapalı kapılar ardında işler o kadar iyi değildir. Aşırı harcamalar, uyuşturucu kullanımı ve benzeri sebeplerden dolayı kız kardeşlerin arası açılır.

10 Sutherland kardeşlerin çok eşli oldukları ve evlerinde büyü yaptıkları gibi söylentiler çıkar.

Sutherland kardeşlerin çok eşli oldukları ve evlerinde büyü yaptıkları gibi söylentiler çıkar.Naomi’nin 1893’de ölmesi, Isabella’nın kendisinden 10 yaş küçük Castlemaine ile evlenmesi gibi olaylar aileyi yavaş yavaş dağıtır. Victoria da 50 yaşındayken, 19 yaşında bir erkekle evlenir ve kız kardeşleri tarafından sokağa atılır. Akıl sağlığı yerinde olmayan Mary ise ablaları tarafından evin bir odasına hapsedilir. Sarah 1919’da Isabella da 1914’te ölür. Geriye kalan 3 kız kardeş, hikayelerini Hollywood’a satmak için yola düşseler de yolculuk sırasında Dora da hayatını kaybeder.

KISSADAN HİSSE: Bugün Yediğin Hurmalar, Yarın “Seni” Tırmalar!

KISSADAN HİSSE: Ne yazık ki masalın sonu mutlu bitmez!Mary ve Grace’nin maddi durumu o kadar kötüdür ki Dora’nın cenazesini bile yapamazlar. İki kız kardeş, kısa saçların moda olmasıyla birlikte son umutlarını da yitirirler.

Mary 1919’da, hayatta kalan son Sutherland olan Grace ise 92 yaşına kadar sefalet içinde yaşayarak 1946’da ölür. Ve ölene kadar saçlarını kestirmeyen Grace, kardeşlerinin bulunduğu anıt mezarda yer olmadığı için isimsiz bir mezara gömülür.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum