Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlardan İşsizlik Yorumu: Sıkı Faiz Kendini Göstermedi!

Mayıs ayının işsizlik verileriyle gündem yüksek faizin ne kadar etkili olduğu meselesi oldu. Uzmanlar, ekonomide hala soğuma olmadığı ve işgücünün ucuz kaldığı kanısında.
Uzmanlardan İşsizlik Yorumu: Sıkı Faiz Kendini Göstermedi!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün Mayıs ayının işgücü istatistiklerini paylaştı. TÜİK’in verilerine göre işsizlik oranı yılın beşinci ayında düşüş göstererek yüzde 8,4 seviyesine çekildi.

Yüksek faiz ortamına rağmen işsizlik verilerinde düşüş görülmesi üzerine sıkılaşma adımlarının yeterince etkili olmadığı eleştirileri gündeme geldi.

Mayıs ayının işsizlik verilerini yorumlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, ekonomide soğumanın olmadığı tespitinde bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kara, “İstihdam oranının artmaya devam etmesi, ikinci çeyrek itibarıyla ekonomide ciddi bir soğuma olmadığına işaret ediyor” dedi.

Bir diğer yorum da ekonomist Prof. Dr. Ensar Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, Türkiye’de emek piyasasının ucuz olmasına dikkat çekerek şöyle değerlendirmede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Sıkı para politikası ile hızlı yükselen kredi faizlerinin istihdam üzerinde etkisinin olmaması ilginç değil aslında. Firma için iki fiyat var (kredi faizi ve ücretler).Kredi için iç kaynaklara (veya dolara) yöneldi, emek de zaten çok ucuz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.