Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Video Oyunların İnsanları Şiddete Yönlendirdiği Fikrine Katılmıyor

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Teksas eyaletinde yaşanan silahlı saldırı sonrası Başkan Donald Trump, video oyunların insanları şiddete özendirdiğini söylemişti. Bilim insanları ise konuyla ilgili farklı düşünüyor.
Uzmanlar Video Oyunların İnsanları Şiddete Yönlendirdiği Fikrine Katılmıyor

Günümüzde dünya genelinde milyonlarca oyun tutkununun varlığından söz edebiliriz. Bilgisayarlar, konsollar ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber video oyun endüstrisi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bununla beraber geliştiricilerin de her gün yeni oyunlarına bir yenisini eklediğine tanık oluyoruz.

Hızla yaygınlaşan oyun tutkusuyla ilgili tartışmalar ise gündemden düşmek bilmiyor. Özellikle ABD’de son yıllarda silahlı saldırılarda ve katliamlarda bariz bir artış söz konusu. Bu saldırıların sonuncusu Teksas ve Ohio’da yaşanmış ve 29 kişi olaylarda hayatın kaybetmişti. Teksas’da bir alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda 20 kişi Ohio’da ise bir bar yakınındaki saldırıda 9 kişi öldürülmüştü.

ABD Başkanı Trump ise açıklamasında video oyunlarında şiddetin övülmemesi gerektiğini söyleyerek yeni bir tartışma konusu açmış oldu. Konuyla ilgili bilim insanlarından da farklı açıklamalar geldi. Uzmanlar video oyunların insanları şiddete özendirmediği fikrinde.

‘Doğrudan Bağlantı Yok’

‘Doğrudan Bağlantı Yok’

Oyun dünyası her geçen gün hızla büyüyor. Bunlar arasında savaş ve şiddet temalı çok fazla oyun bulunuyor. Günümüzde Call of Duty, PUBG, Fortnite ve CS:GO gibi oyunlarda şiddet fazlasıyla mevcut. Bu tarz oyunların yaygınlaşması ile beraber artan şiddet olaylarına dair bağlantı olduğunun düşünen insan sayısı çok fazla. Ancak bilim insanları ise bu durumun tersine açıklamalarda bulunuyor.

Daha önce Amerikan Psikoloji Birliği’nden yapılan bir açıklamada oyunlar ile şiddet olayları arasında bir bağlantı bulmanın mümkün olmadığı belirtilmişti. Rapora dair açıklamada bulunan Dr. Chris Ferguson, “Muzların intihara sürüklemesiyle oyunların şiddete yönlendirmesi neredeyse aynı gerçeklik payına sahip. Oranlar neredeyse aynı” diye konuşmuştu. Şiddet ile oyun arasında bağlantı olduğunu düşünenlerin elindeki argüman ise saldırganların oyun meraklısı bireyler olması.

Bir başka bilim insanı Dr James Ivor ise video oyun oynamanın şiddete eğilim ile alakası olmadığını söyleyerek, “Birçok saldırganın video oyun oynadığı doğru. Yine de bu onların ayakkabı giydiklerini söylemekten farksız. Onlar da başka insanlar gibi ayakkabı giyiyor ve video oyun oynuyor. Bunun şiddetle bir ilgisi yok.” diye konuştu.

Tartışmayı Başkan Trump Başlatmıştı

Tartışmayı Başkan Trump Başlatmıştı

Son yıllarda ABD’de artan silahlı saldırılar sonrası Başkan Trump’tan gelen açıklamalar yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Video oyunlar için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Trump, “Tek bir ağızdan ırkçılığı, bağnazlığı ve beyazın üstünlüğünü savunan ideolojiyi kınamalıyız. Sosyal medya şirketleri ile birlikte çalışarak bu saldırganları kendi saldırılarını düzenlemeden önce tespit etmeliyiz. Toplumumuzdaki şiddetin yüceltilmesine katkı sağlayan ürkütücü ve korkunç video oyunları için bir düzenleme talep ediyorum.” diye konuşmuştu.

Başkan Trump’ın açıklamasına destek ise ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Kevin McCarthy’den gelmişti. McCarthy konuyla ilgili açıklamasında “Bireyleri insanlıktan çıkaran video oyunları, Amerika’nın kitlelere yönelik yapılan saldırılar ile uğraşmasında kısmen suçludur. Video oyunları bir problemdir.” ifadelerine yer vermişti.

Oyun geliştiricileri ise bu ve benzer demeçlere net bir şekilde karşı çıkmaya çalışıyor. Dünya genelinde milyonlarca kişinin oyun oynadığını belirten geliştiriciler, şiddetin ABD’nin bir sorunu olduğunu ve bunun oyunlar ile bir ilgisi olmadığını ifade ediyor. Gelişmeler gösteriyor ki video oyunlar önümüzdeki günlerde ABD gündeminde tartışma konusu olmaya devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum