Paylaşım

Uzmanlar TCMB’nin Mayıs Ayında Uyguladığı Faiz İndirimini Yorumladılar


 

TCMB’nin geçtiğimiz gün gerçekleşen Mayıs toplantısında uyguladığı faiz indirimini uzmanlar yorumladı. Uzmanların açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TMCB) Mayıs ayı toplantısı, geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Analistler yaptıkları tahminlerde faiz koridorunun üst bandında indirimin devam edeceğini öngörüyorlardı. Merkez Bankası analistleri tahminleri doğrultusunda üst bantta 50 baz puan indirim gerçekleştirdi. Ayrıca marjinal fonlama oranı yüzde 10’dan yüzde 9,50’ye indirilirken, borç verme faiz oranı ise yüzde 11,50’den yüzde 11’e indirildi. TCMB’nin Mayıs ayı toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası’nın indirim kararının ardından ise yurt içi piyasalarda oldukça hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Bilindiği üzere günün erken saatlerinde politik belirsizlikle, TCMB’nin Mayıs toplantısı öncesi Dolar/TL 3’ü aştı haberiyle karşılaşmıştık. Ancak toplantının ardından Dolar/TL yönünü aşağıya doğru çevirerek 2,94 seviyesine gerilemişti. Borsa İstanbul 100 Endeksi ise (BIST 100) faiz indirimine gidilmesinin ardından bir yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirmeyi başarmıştı.

Uzmanlar, bugün TCMB’nin faiz indirim hamlesini ve yaşanan gelişmeleri yorumladılar. Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak ve Invest AZ Yatırım Uzmanlığı Birim Müdürü Mehmet Arın’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“TCMB faiz indirimini en az etkiyle yapmaya çalışıyor!”

Gürkaynak yaptığı açıklamada, TCMB’nin üzerinde kuvvetli bir faiz indirme baskısı olduğunu söyledi. Türkiye’nin Merkez Bankası eliyle çözülecek bir sorunu olmadığını belirten Gürkaynak, enflasyon sorununun Merkez Bankası hamleleriyle çözülebileceğini, ancak faiz indiriminin işe yaramayacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Gürkaynak, TCMB’nin faiz indirimini en az etkiyle yapmaya çalıştığını ifade etti.

“Dolar/TL satış tepkisi verdi…”

Arın değerlendirmesinde, Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık indirime gitmesinin beklentiler dahilinde gerçekleştiğini söyledi. 100 baz puan gibi radikal bir indirimin olmaması nedeniyle Dolar/TL paritesinde ilk etapta satış tepkisinin görüldüğünü belirten Arın, direnç noktalarının 3,0350 ve 3,0540 olacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Arın, 2,9450 destek noktasının kırılmadığı sürece yukarı yönlü trendin devam edebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın