Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar, TCMB’nin 2016 Eylül Kararını ve İlerleyen Süreçte Neler Yaşanacağını Değerlendirdiler

Uzmanlar, TCMB’nin 2016 Eylül Kararını ve İlerleyen Süreçte Neler Yaşanacağını Değerlendirdiler

Yurt içi piyasaların bu işlem haftasında büyük bir dikkatle takip ettikleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (Eylül) ayına ilişkin toplantısı geçen gün TSİ 14.00’da sonuçlandı. Mart ayından bu yana yönetimin değişmesiyle birlikte faiz indirimine devam eden TCMB’nin, Eylül ayında da faiz indirimine devam edip etmeyeceği merak konusuydu. AA Finans’ın anketine katılan 15 ekonomist; TCMB’nin Eylül ayı toplantısında faizin üst bandında indirime devam edeceğini dile getirmişlerdi. Ekonomistlerin öngörülerinin yer aldığı yazımızı detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Ekonomistler, öngörülerinde haklı çıktılar ve TCMB Eylül ayı toplantısında; faizin üst bandında 25 baz puan indirim yapıldı ve yüzde 8,5’ten yüzde 8,25’e çekilmiş oldu. Geç likidite borç verme faiz oranı da yüzde 10,00’dan yüzde 9,75’e indirildi. TCMB’nin Eylül ayı toplantısında alınan tüm kararları burada bulabilirsiniz.

TCMB toplantısının ardından Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ve Anadolu Bank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, önemli değerlendirmelerde bulundular. Erkan ve Atakan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“TCMB, faiz indirimde hareket alanını sonuna kadar kullanacak”

Erkan yaptığı değerlendirmede; TCMB’nin faiz indirimine devam etmesinin yurt içi piyasalar için hayati öneme sahip olduğunu söyledi. TCMB’nin önümüzdeki dönem gerçekleştireceği toplantılarla ilgili olarak Erkan, beklentilerinin faiz indirimlerinde hareket alanının sonuna kadar kullanacağı yönünde olduğunu dile getirdi. Erkan, gecelik borç verme faizinin yüzde 7,75’e kadar çekilip, koridorun en dar noktada simetrikleşmesinin ardından mevcut durumda 1 haftalık repo faizinin yüzde 7,50’de tek faiz olacağını vurguladı. Son olarak ise Erkan, faizin o noktanın ardından daha fazla düşmesi için bir alan olmayacağını ifade etti.

“En az iki kez daha 25 baz puan indirim yapılacak”

TCMB toplantısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede Atakan; TCBM’nin faiz indirimine devam etmesi noktasında ekonomistlerin ortak bir görüş belirttiklerini ve bu görüşün de karşılık bulduğunu söyledi. TCMB’nin geçen gün almış olduğu faiz indirim kararını değerlendiren Atakan, TCMB’nin almış olduğu karar neticesinde büyüme sürecine katkıda bulunacağını dile getirdi. İlerleyen süreçle ilgili olarak ise Atakan, TCMB’nin en az iki kez daha 25 baz puan faiz indirimi yapacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum