Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlar Tartıştı: ETH’nin Düşük Performansı Shanghai Kaynaklı mı?

Kripto piyasası 2023 yılına coşkulu girse de Ethereum'un son dönemdeki performansı beklentilerin uzağında! Neden olabilir? Detaylar haberde;
Uzmanlar Tartıştı: ETH’nin Düşük Performansı Shanghai Kaynaklı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl yaşanan büyük kripto çöküşünden tüm kripto para birimleri gibi olumsuz etkilenen Ethereum (ETH) son dönemde yatırımcıların beklentilerinin uzağında bir fiyat performansı sergiliyor. Kripto analistleri bu durumun altında yatan nedenler üzerinde kafa yormaya devam ediyor.

Analistler, altcoinin yaşadığı son irtifa kaybının yaklaşan Shanghai yükseltmesiyle bağlantılı olup olamayacağına dair fikir alışverişinde bulundu. Bunun yanı sıra tüccarlar long ve short pozisyonlar arasında kararsız kaldığından ETH kısa vadede toparlanamayabilir. İşte dikkat çekenler…

ETH’nin Düşük Performansı Shanghai Yükseltmesi Bağlantılı mı?

Hal Press’e göre ETH’nin son dönemde gösterdiği hayal kırıklığı yaratan performans, yaklaşan Shanghai Yükseltmesi’ndeki bazı hataların bir sonucu olabilir. Daha düşük piyasa değerine sahip diğer üst düzey altcoinlerle karşılaştırıldığında ETH’nin mevcut trende pek uyum sağlayamadığı görüldü.

North Rock Digital’in kurucusu ve lider eğitimcisi, blockchain geliştiricileri tarafından ortaya konan olağanüstü çalışmaları kabul etmesine rağmen, Shanghai yükseltmesinin şu an için ilerlemenin önünde bir engel olduğunu iddia etti.

Analist, ekosistemin her zamanki kadar canlı olması ve geliştiricilerin son derece yüksek bir seviyede çalışmasıyla, temellerinin bu yıl şimdiye kadar en çok güçlendiğini gören kripto varlığın ETH olduğunu da belirtti. Buna rağmen, Shanghai nedeniyle en kötü performans gösterenlerden biri olduğunu ve bu durumun sürdürülebilir olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bu görüş, Ethereum geliştiricilerinin Sepolia test ağının Shanghai hard fork simülasyonunu başarıyla tamamladığını doğrulamasının ardından geldi.

Paul: Suç Yükseltmede Değil

Buna karşılık, BlockTower Capital’in kurucusu Ari Paul, Hal Press’in görüşlerine katılmadı. Paul, ETH’nin asla teslim olmadığını ve kripto para biriminin düşük performansının beklendiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @NorthRockLP

Ayrıca, mevcut performansı Ethereum’un piyasa değerine bağladı ve daha küçük piyasa değerine sahip altcoinlerin değer olarak daha hızlı büyüme eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

Hal Press’in buna yanıtı ise Paul’le tam olarak aynı fikirde olmadığını gösterdi. Press, daha büyük piyasa değerine sahip olmasına rağmen amiral kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) de ETH’den daha iyi performans gösterdiğinin altını çizdi.

Bu görüşlerin eşliğinde, Ethereum blok zincirinin, kilitli toplam değer (TVL) açısından hala diğerlerini geride bırakma başarısı gösterdiği not edilebilir.

Ethereum’un TVL’si, DeFi Llama verilerine göre haber yazımı itibarıyla 29.4 milyar dolardı. Bu, ikinci sıradaki Tron’un (TRX) değerinin çok üzerinde bir tabloyu ortaya serdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DeFi Llama

ETH Tüccarları Hangi Pozisyonda?

ETH, son 24 saat içinde küçük bir artışla 1.654 dolar civarında el değiştirirken, tüccarlar çoğunlukla kripto para biriminde long pozisyonda kalmayı tercih etti. Coinglass’a göre haber yazımı itibarıyla tüccarların yüzde 54.68’inin long pozisyon açtığı ve yüzde 45.32’sinin short pozisyonu tercih ettiği gözlemlendi.

Kısa Vadede Yükseliş Devam Edecek mi?

Peki, ETH kısa vadede yükseliş trendini sürdürebilir mi? Günlük grafik, ETH etrafındaki birikimin düşük tarafta olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, Yön Hareketi Endeksi’nin (DMI) sinyallerine göre altcoinin yakında kayda değer bir ralliye başlaması zor olabilir. Analistler, yine de piyasa dinamiklerinin yakından takip edilmesi gerektiğini belirtmekte.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ethereum Shanghai yükseltmesi yakın zamanda gerçekleşebilir. Güncellemenin ana ağda başlatılmasından bir önceki adımın, yükseltmenin Mart ayında başlaması beklenen Ethereum Goerli test ağında yayınlanması olacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, blok zincirindeki tarihsel gelişme adımlarının iki taraflı sonuçlanabilmesinden dolayı ETH’nin buna olumlu ya da olumsuz yönde tepki vermesinin normal karşılanabileceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın