Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Sosyal Medya Kullanıcılarını 10 Years Challenge Akımına Karşı Uyarıyor

Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan ve büyük ilgi gören ‘10 years challenge’ akımı yeniden popüler hale geldi.
Uzmanlar Sosyal Medya Kullanıcılarını 10 Years Challenge Akımına Karşı Uyarıyor

Sosyal medya uygulamaları günümüzde insanların vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Akıllı telefon kullanımının da yaygınlaşması ile beraber Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok gibi uygulamalar milyonlarca kişi tarafından ilgi görmeye başladı. Platformlarda belirli zaman aralıkları ile çeşitli akımlar ortaya çıkıyor ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcı bu trendlerin peşinden gidebilir. Tabi bu durum kimi zaman veri güvenliği açısından risk oluşturan bir hal alıyor.

2019 yılının ilk aylarında bu duruma örnek gösterebileceğimiz bir akım yaşandı. ‘10 years challange’ adı verilen akım ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcı 10 yıl önceki fotoğrafları ile bugün çektikleri fotoğrafları yan yana paylaşmaya başladı. Diğer tüm akımlar gibi bu da saman alevi gibi söndü diyebiliriz.

Kısa süre içerisinde kullanıcılar bu tarz paylaşımları yapmayı bıraktılar. Ancak son günlerde bu akımın yeniden ortaya çıktığı ve insanların benzer paylaşımlarda bulunduğu belirtiliyor. Güvenlik uzmanları ise kullanıcıları veri ihlaline karşı dikkatli olmaları hususunda uyarıyor.

Akım Güvenlik Riski Oluşturuyor

Akım Güvenlik Riski Oluşturuyor

Tüm dünyada sosyal medya platformlarında son derece popüler hale gelen ‘10 years challenge’ furyası yeniden ortaya çıktı. Kullanıcılar 10 yıl önceki halleri ile bugünkü hallerini paylaşıyor. Güvenlik uzmanları insanların yüz bilgilerini herkes ile paylaşmalarını doğru bulmuyor. Picasso Labs CEO’su Anastasia Leng yeniden ortaya çıkan bu akımla ilgili Yüz ifadesini, yüz bileşenlerini, gözler, burnu, dudakları, çeneyi tanıyabilir ve duyguları tanımlamak için ağız ve dudak bölümünü kullanabiliriz.’ açıklamasını yapmıştı.

Şirket insanların yüzlerini analiz ederek pazarlama stratejileri oluşturuyor. Yapılan çalışma ile insanların yüzlerindeki tek bir nokta üzerinden pek çok anlam çıkarılabiliyor. Saç ve ten rengi başta olmak üzere insan yüzündeki her detay inceleniyor ve tek bir resim üzerinden çok sayıda bilgi elde edilebiliyor. Bu araştırma yüzün dışına çıkıp tüm vücuda yayıldığında ise ortaya çok daha fazla kişisel bilgi çıkarılabiliyor.

Kişisel Bilgiler Elden Ele Dolaşıyor

Kişisel Bilgiler Elden Ele Dolaşıyor

Başta Facebook ve Instagram olmak üzere popüler sosyal medya uygulamaları kendilerinde kayıtlı olan profil resimleri üzerinden kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Benzer bir çalışma 2017 yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılmıştı. Geliştirilen bir araç ile kullanıcıların profil resimleri üzerinden kişilik özellikleri üzerinde tahminlere bulunuyor. Üstelik bu tahminlerde önemli derecede isabet oranı tutturulduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla sosyal medya platformları üzerinde bu denli fotoğraf paylaşımının güvenlik açısından doğru olmadığı ifade ediliyor. Toplanan yüz verileri çok sayıda şirket tarafından elden ele dolaşıyor ve devasa bir veri havuzu oluşturulmuş oluyor. 10 yıl önceki fotoğraf ve bugüne dair fotoğrafların beraber paylaşılması sonrasında insanların yaşlanma hızları başta olmak üzere pek çok kişisel verisine erişim sağlayabilirler.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda benzer şekilde FaceApp adında bir uygulama viral olmuş ve platformunun gizlilik kurallarında verilerin başka amaçlarla kullanılabileceği ortaya çıkmıştı. Uygulamayı kısa sürede milyonlarca kişi yüklemiş ve çok sayıda kişinin yüz verileri burada toplanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum