Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Nisan Ayı Para Politikasından Ne Bekliyor?

Uzmanlar Nisan Ayı Para Politikasından Ne Bekliyor?

Merkez Bankası, 22 Nisan’da yapacağı PPK toplantısında, TL zorunlu karşılıklara verdiği faiz oranını artırabileceğini ve döviz depo hesaplarında tutulan miktara karşı verilen faiz oranlarında indirim olabileceği belirtildi. Piyasalar faiz oranları konusunda Merkez Bankası’nın yapacağı açıklamaları merakla bekliyor. Merkez Bankası geçtiğimiz hafta çeşitli para politikalarını devreye soksa da somut bir adım atmadı.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor ancak beklenmedik bir faiz indirimi Türk lirasının değer kaybetmesine neden olacaktır. Öte yandan yapılacak bir faiz artırımı ise Türk lirasına değer kazandıracaktır.

Enflasyon cephesine bakıldığında ise ÜFE tarafında düşüşler olduğu görülüyor. Bej kitap tarafından yayımlanan raporda, birçok bölgede doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle işten çıkartmaların arttığı belirtildi. Bu gelişmeler ise önümüzdeki dönemlerde büyüme üzerine baskıların artacağı sinyallerini veriyor.

Dünya genelinde ise Yunanistan’ın bir türlü çözülemeyen reform listesi ve başbakan Çipras’ın kreditörlerle anlaşamaması halinde erken seçim kartını çıkarması söylentileri piyasaların endişelenmesine sebep oluyor. Bölge ve ülke bazlı enflasyon verileri halen durgunluk olduğunu gösteriyor. Ancak PMI ve sanayi üretimi gibi veriler iç talepte canlanma olduğunu belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Nisan ayı açıklamasında; varlık alım programının olumlu sonuç verdiği, enflasyonda kalıcı bir artış gözlenene kadar parasal genişlemenin devam edeceği belirtildi. Draghi petrol fiyatlarının etkisiyle enflasyon aşağı yönlü bir hareket gerçekleştirse de, yılsonuna doğru yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Piyasaları tedirgin eden diğer bir gelişme ise hafta içi Standard&Poor’s tarafından Yunanistan’ın ülke notunu B-‘den CCC+’ya düşürmesi oldu. Bu gelişme ise tüm dünya piyasalarını etkileyerek dünya borsalarında satışların gerçekleşmesine neden oldu.

ABD’de perakende satış verileri ve sanayi üretim verileri beklenenin altında geldi. Haftanın son işlem gününde çekirdek enflasyon aylık bazda beklentiye paralel, yıllık bazda ise beklentinin üzerinde oldu. Manşet enflasyon ise beklentilerin altında kaldı. Tüm hafta boyunca yaşanan bu gelişmeler dolar endeksinin satıcılı seyretmesine sebep oldu.

Önümüzdeki hafta ABD veri trafiğinin diğer haftalara nazaran sakin olması halinde, Dolar/TL kurunun yurt içindeki gelişmelere bağlı kalarak değişkenlik göstereceği tahmin ediliyor. Bu sebeple doların önümüzdeki haftalarda da rekor seviyelere çıkacağı beklenebilir.

Hafta içerisinde Dolar/TL kurunun 2,70 seviyesinin üzerinde seyretmesi halinde endekste satış baskısı olabilir. 82.200 ve 81.700 seviyeleri endekste destek seviyeleri olabilir.

BIST 100 Endeksi haftayı % 0,28’lik bir kayıpla 82.417 seviyesinden tamamladı. EUR/USD paritesi, ABD’deki enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından haftayı 1,0720 desteği üzerinden kapadı.

Hafta genelinde Euro Bölgesi’nde Yunanistan’daki gelişmeler takip edilirken aynı zamanda Almanya’dan gelecek ZEW ekonomik güven endeksi, hizmet ve imalat PMI ve IFO iş dünyası güven endeksleri verileri de izlenecek.

EUR/USD paritesinde ilk önemli destek 1,0720 olurken, desteğin kırılması halinde hafta içinde izlenecek seviyeler 1,0650, 1,0600 ve 1,0530 olacak.

Yurtiçinde işsizlik oranı % 10,9’dan 11,3’2 yükseldi. Bu doğrultuda dolar endeksi tüm hafta boyunca satıcılı seyretti ve Dolar/TL paritesi 2,73 seviyesini test etti. Yurtiçinde yapılacak olan PPK toplatısının paritede sert hareketlere neden olabileceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum