Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar İstihdam Verisiyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundular

Uzmanlar İstihdam Verisiyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundular

Piyasaların dikkatle takip ettiği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verileri açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ABD’de Mart ayında tarım dışı istihdam 215 bin düzeyinde tırmandı. İşsizlik oranı ise yüzde 5 olarak açıklanırken, ortalama saatlik kazançlar Mart ayında yüzde 0,3 oranında yükseldi. ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verilerinin ayrıntılarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Açıklanan verilerin ardından küresel piyasalarda olumlu bir hava hakimdi. Haftanın son işlem gününün ilk yarısında piyasalarda istihdam verileri öncesi düşüşler görülüyordu. Ancak açıklanan verilerin ardından piyasalar yönünü yukarıya doğru çevirmeyi başardı. ABD hisse senetleri yeni yılın zirvesine kadar tırmanırken, ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,2 oranında değer kazandı. Ayrıca istihdam verilerinin açıklanmasının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,7775’ten, yüzde1,7932’ye kadar yükselirken, Euro/dolar paritesi veri sonrası 1,1428’den 1,1386’ya kadar geriledi.

Dolar/TL ise 2,8201’den 2,8260’a kadar tırmandı. ABD’de açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam verileriyle ilgili olarak bugün uzmanlar oldukça önemli değerlendirmelerde bulundular. Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Taylan ve HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy konuyla ilgili görüşlerini kamuoyuna açıkladı. Taylan ve Aksoy’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Dolar bu seviyelerden daha fazla değer kaybı yaşamaz!”

İstihdam verileri sonrası yaptığı değerlendirmede Taylan, piyasanın sınırlı hareketlere neden olduğunu belirterek; doların bu seviyelerden daha fazla değer kaybı yaşamayacağını savundu. Alt kalemlere bakıldığında açıklanan verilerin beklentilerden bir miktar daha olumlu geldiğini belirten Taylan, yine de piyasada sınırlı hareketlerin yaşandığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Taylan, doların bu seviyelerde tutunmasının oldukça önemli olduğunu dile getirerek piyasanın dengelenmesi gerektiğini ifade etti.

“Açıklanan veriler sonrası dolarda hızlı bir kazancın yaşanacağı beklenmemeli…”

Aksoy ABD’de açıklanan istihdam verilerinin ardından yaptığı değerlendirmede, işsizlik oranında artışın işgücüne katılımdaki artıştan kaygılanması ve tarım-dışı istihdam verilerinin beklentinin üzerinde açıklanmasının ön plana çıktığını belirterek; dolarda pozitif bir etki yaratabileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Aksoy, ABD Merkez Bankası (FED) kararının ve Başkan Janet Yellen’in açıklamalarının dolarda hızlı değer kayıpları yaşanmasına neden olduğunu belirterek; açıklanan istihdam verilerinin dolarda hızlı bir değer kazancına neden olacağının beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum