Paylaşım

Uzmanlar FED’in Nisan Tutanaklarını Yorumladılar


 

Bugün uzmanlar FED’in Nisan ayında gerçekleşen toplantısına ilişkin tutanaklar hakkında görüş bildirdi. FED’in Nisan ayı tutanakları ve uzmanların görüşleri haberimizde;

Bilindiği üzere FED Nisan ayı toplantısında faizleri yeni yıldaki tüm toplantılarında olduğu gibi yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuştu. Ayrıca Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, küresel risk ve faktörleri takip ettiklerini ve bu doğrultuda atılacak adımlarda temkinli ilerlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdi. FED’in Nisan ayı toplantısına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Hafta içerisinde ise FED’in Nisan ayı toplantısına ilişkin tutanaklar kamuoyuna açıklandı. Piyasalar tutanakları dikkatle takip ettiler ve önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıda faiz artırımına ilişkin bir işaret bulmaya çalıştılar. FED yetkilileri tutanaklarda, enflasyon verisinin yüzde 2 hedefine doğru ilerleme kaydetmesi durumunda Haziran ayında faiz artırımının uygun olacağını söylediler. Ayrıca yetkililer, seçenekleri açık bırakmanın uygun olacağını belirterek; faiz artırım kararlarında esnekliğe devam edilebileceğini ifade ettiler.

Tutanakların açıklanmasının ardından önümüzdeki ay gerçekleşecek FED toplantısında faiz artırımı konusunda nasıl bir yol izleneceği merak konusu olmuş durumda. Fitch Ratings Ekonomisti Biran Coulton ve S&P’nin ABD Ekonomisti Panday, piyasaların dikkatle takip edeceği FED toplantısı öncesi Nisan ayına ilişkin tutanakları değerlendirdiler. Coulton ve Panday’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED’in yeni yılda iki kez faiz artırımına gitmesini bekliyorum!”

Coulton hafta içerisinde açıklanan tutanaklarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Haziran ayına açıkça işaret edildiğini belirterek piyasalarda son dönemde görülen kayıtsızlıktan kaynaklanan bazı risk unsurlarının bulunduğunu söyledi. Ancak Nisan ayına ilişkin tutanaklarda FED’in ilk çeyrekteki zayıf performansa çok önem vermediğini belirten Coulton, faiz artırışına geçilebileceğini dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Coulton, FED’in yeni yılda iki kez faiz artırımına gitmesinin oldukça kuvvetli olduğunu ifade etti.

“Yetkililer faiz artışını ertelemek istemiyor…”

Panday, Nisan ayına ilişkin tutanaklarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede FOMC yetkililerin açıkça faiz artışına işaret ettiklerini belirterek; artık yetkililerin faiz artış sürecini gereğinden fazla ertelemek istemediklerini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Panday, FED üyelerinin küresel riskler konusunda eskisi kadar endişe duymadıklarının görüldüğünü belirterek; Haziran ayında faiz artırım ihtimalinin masada bulunacağını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın