Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlara Göre Akıllı Telefon Pazarını Daha Kötü Günler Bekliyor

Corona virüsü nedeniyle uzmanlar akıllı telefon pazarını daha kötü günlerin beklediğini belirtiyor.
Uzmanlara Göre Akıllı Telefon Pazarını Daha Kötü Günler Bekliyor

Son aylarda Corona virüsü tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu durum teknoloji sektörünü dolayısıyla akıllı telefon pazarını da fazlasıyla etkiliyor. Salgının ilk olarak Çin’de yayılması ile beraber pek çok üreticinin zor günler yaşadığı biliniyor.

Üretim endüstrisinin önemli bir bölümü Çin’de bulunuyor ve fabrikalarda yaşanan aksamalar bu durumua zemin hazırlıyor. Bununla beraber dünyanın dört bir yanında mağazalar kapatılmış durumda. Apple’ın Çin haricindeki tüm mağazalarını salgın nedeniyle kapalı tuttuğu biliniyor.

Salgının yayılması ile beraber akıllı telefon pazarına dair yapılan araştırmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde akıllı telefon satışlarında yüzde 10’dan fazla düşüş yaşandığı belirtilmişti. Analistler ise akıllı telefon pazarının geleceği için daha karamsar tablolar çiziyor. Önümüzdeki günlerde satışların daha da düşmesi bekleniyor. Salgın yayıldığı sürece pazarda daralma beklentisi mevcut.

Akıllı Telefonlar için Karamsar Tablo

Akıllı Telefonlar için Karamsar Tablo

ABD’li teknoloji devi Apple, Çin pazarında salgın nedeniyle Şubat ayı hedeflerinin 500 bin adet gerisinde kaldı. Diğer akıllı telefon üreticilerinde de benzer düşüşlerin yaşandığı belirtiliyor. Şubat ayında Çin ve diğer ülkelerde akıllı telefon satışlarında yüzde 14’e varan düşüş yaşandığı ifade edildi. Araştırmalar salgının yayılması ile beraber düşüş trendinin artarak devam edeceğini işaret ediyor. Şubat ayı içerisinde ayrıca satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında düştü.

Çin’de salgının kontrol altına alınmasıyla beraber son günlerde mağazalar yeniden açılıyor. Mart ayı içerisinde mağazaların açılması sonrası bir miktar iyileşme olduğu belirtiliyor. Ancak uzmanlar küresel ölçekte akıllı telefon pazarının daha zor günlere gebe olduğuna dikkat çekiyor. ABD, İtalya, İspanya gibi ülkelerde salgın her geçen gün daha fazla insanı etkisi altına alıyor. Counterpoint analisti Jean Park, Çin dışında dünyanın diğer ülkeleri için ‘en kötüsü henüz gelmedi’ diye konuştu.

Apple gibi pek çok akıllı telefon üreticisinin önümüzdeki günlerde tedarik zincirinde sıkıntılar yaşayabileceği belirtiliyor. Koronavirüs dünya genelinde 21 binden fazla insanın hayatına mal oldu. Önümüzdeki günlerde ABD’nin pandeminin merkezi olacağına dair tahminler yapılıyor. Eğer bu olursa uzmanların akıllı telefon pazarlarına dair tahminlerinin gerçekleşmemesi için bir neden görünmüyor.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum