Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Halka Arz Eleştirisi: Dengeleri Bozuyor

Stratejist Haluk İzzet Mutlu, halka arzlarla ilgili yaptığı değerlendirmede yatırımcılara uyarıda bulundu ve bazı dönemlerde halka arzlara ara verilebileceğini belirtti. İşte detaylar;
Uzmandan Halka Arz Eleştirisi: Dengeleri Bozuyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da haftalardır devam eden düşüşlerin yanında halka arzların gösterdiği kötü performans da yatırımcıların motivasyonunun düşmesine neden oldu. Son halka arzların birçoğu halka arz fiyatının altında değer kaybetmeye devam ederken küçük yatırımcının borsaya olan bakış açısını olumsuz etkiliyor.

10 Haziran’da 55 TL’den halka arz olan Horoz Lojistik 48,5 TL’ye, 34,68 TL’den halka arz olan Yiğit Akü 28,5 TL’ye geriledi. Söz konusu şirketlerin borsada gösterdiği kötü performans, halka arzlara yönelik ilgiyi önceki yıllara göre ciddi oranda düşürdü.

Stratejist Haluk İzzet Mutlu, A Para’ya verdiği demeçte piyasadaki para çıkışına ve moral bozukluğuna dikkat çekti. Bu durumların halka arzlara yansıdığını belirten Mutlu, küçük yatırımcıların dikkat etmesi gereken konulara değindi.

“Dengeleri Bozdu”

Yatırımcıların halka arz olan şirketlerin bilançolarına, gerçek değerlerine, potansiyeline, sektörüne bakmaları gerektiğini vurguladı. Türkiye’de piyasanın halka arzları yüzde 40 – yüzde 60 gibi primlerle karşıladığına dikkat çekti. Bu durumun piyasanın dengeleri bozduğunu, halka arzlara girebilmek için ikincil piyasadaki satışların arttığını bildirdi.

“Ara Verilebilir”

Küçük yatırımcının mantıklı hareket etmesi gerektiğini dile getiren Mutlu, halka arzların devamlılığının piyasanın gelişimi açısından çok önemli olduğunu, ancak halka arz periyotlarının çok iyi ayarlanması gerektiğini belirtti. Piyasada momentumun kayıp yaşadığı dönemlerde halka arzlara ara verilebileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.