Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim Bitcoin’in Halen Güvenli Liman Olduğunu Düşünüyor

3IQ araştırma başkanı Mark Connors, Bitcoin'deki yükselişin nedenlerine atıfta bulundu ve güvenli liman benzetmesi yaptı.
Uzman İsim Bitcoin’in Halen Güvenli Liman Olduğunu Düşünüyor
HABER GİRİŞ

3IQ araştırma başkanı Mark Connors, düzenleyicilerden gelen kısıtlayıcı hamleler, bankacılık sektöründeki belirsizliğe atıfta bulunarak, Bitcoin’in geleneksel güvenli liman varlıklarından daha iyi performans göstermesinin nedeni olabileceğini söyledi.

Connors BTC için halen güvenli liman döneminin sürdüğünü belirterek, performansın Ethereum, altın ve ABD 10 yıllık Hazineleri gibi geleneksel finansal varlıklardan pozitif ayrıştığına dikkat çekti.

Connors, geçtiğimiz ay, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin değerinin, yaklaşık yüzde 8 artan altın ve yüzde 4,3 azalan ABD 10 yıllık Hazine tahvillerine kıyasla yüzde 20’nin üzerinde arttığını belirtti. Kripto para biriminin fiyatı son iki haftada, yüzde 15’e yakın artış kaydetti ve 28.000 doların üstü seviyeler görüldü.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin yazım itibarıyla 27.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Connors’a göre son banka iflasları, geleneksel finans piyasalarındaki riski ortaya koyuyor. Geçen ay Silvergate Bank, Signature Bank ve Silicon Valley Bank (SVB) iflaslarını açıkladı ve düzenleyici kurumlar tarafından devralındı.

Belirsiz dönemin devam ettiğini belirten Connors, ABD’nin dijital varlık endüstrisi üzerindeki düzenleyici tavrını daha sıkı hale getirdiğini, Biden yönetiminin bu sektörü kontrol etmeye ancak öldürmemeye çalıştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Connors, Bitcoin’in rallisinde, geçmiş dönemde yaşanan FTX ve Terra çöküşlerinin de rol oynadığını belirtti. Her iki çöküşün sorumluları Do Kwon ve Sam Bankman-Fried’in tutuklanması sonrası, Bitcoin’in bu yılın başından itibaren yüzde 70’e yakın yükseldiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın