Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Açıkladı! Bu Hisseler ve Sektörler 2023’te Gündem Olacak!

Borsa seçime odaklanırken yatırımcılar uzmanların tavsiyelerine odaklandı. Tuncay Turşucu öne çıkacak sektörleri ve şirketleri paylaştı. İşte detaylar;
Uzman Açıkladı! Bu Hisseler ve Sektörler 2023’te Gündem Olacak!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bayram tatiline kritik seviye olarak kabul edilen 5000 puanın üzerinde girmeyi başardı. Seçim belirsizliği ve diğer baskı faktörlerinden dolayı endeksin 4700-5300 arasında gidip geleceği tahmin ediliyor. Midas’ta konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı borsa analisti Tuncay Turşucu kritik değerlendirmelerini paylaştı.

Turşucu, BIST 100 endeksinde seçime kadar yatay ve yönsüz hareketler olacağını söyledi. Endeksin 4500-5600 aralığında kalacağını ifade etti. 4700 puanlarda alışların, 5200 civarında ise satışların etkili olduğunu belirtti.

“Hareketli Günler Geliyor”

Seçime yaklaştıkça borsadaki sıkışıklığın ve işlem hacmindeki düşüşün daha ciddi olabileceğini aktardı. Piyasalarda özellikle seçim gibi takvimlerde belirsizlikten dolayı böyle bir süreçten geçildiğini, ancak seçimden sonra belirsizliğin sona erecek olmasının çok önemli olduğunu paylaştı.

Analist, seçimden sonra kim kazanırsa kazansın yukarı veya aşağı yönlü oynak günlerin görüleceğini ifade etti. Devam eden süreçte ise sağlıklı bir aşamaya geçilebileceğini sözlerine ekledi. Anketlerin 2 adayın da birbirine çok yakın gittiğini gösterdiğini dile getirdi.

Düşüşler Alım Fırsatı mı?

Turşucu, kısa vadeli işlemler için borsadaki düşüşlerin alım fırsatı olduğunu söylemek için çok erken olduğunu vurguladı. Seçimden sonrası için yükselişin de garanti olmadığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Seçimi kim kazanırsa kazansın ekonomiyle ilgili yeni adımların atılmasının zorunlu olduğunu belirtti. Kurda veya faizde yükselişlerin görülebileceğini vurguladı. Farklı açılımlar olabileceğini, zaten buna ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Şu anda ekonomide alınan sonuçların çok iyi olmadığını, cari işlemler açığı ve enflasyona bakıldığı zaman işlerin çok yolunda gitmediğinin görüldüğünü aktardı.

Bu gibi sebeplerle yeni açılımlar olabileceğini, bunların piyasalarda dalgalanmayı tetikleyebileceğini paylaşan Turşucu, “Seçim bitti. Hadi hemen bir ralli yapalım. Böyle bir havamız yok.” ifadelerini kullandı.

Seçimden sonra birkaç ay daha yukarı aşağı çok sert hareketler görülebileceğini dile getirdi. Seçimden sonra herkesin ne olup bittiğini görmek isteyeceğini, bunun en az 1 ay süreceğini kaydetti.

“Bazı Sektörler Çok Açık Sinyal Veriyor”

Sektörleri ve hisseleri de değerlendiren Analist, borsada bazı sektörlerin çok açık sinyaller verdiğini belirtti. Bu sektörlerin en başında otomotiv sektörü geldiğini, burada Ocak-Mart rakamlarının çok iyi olduğunu söyledi.

Otomotivde herhangi bir ayrım yapmadıklarını, ancak en büyüklerin Tofaş (TOASO), Ford Otosan (FROTO) olduğunu paylaştı. Bunların haricinde Doğuş Otomotiv’in de (DOAS) çok güçlü bir pazarı olduğunu aktardı.

Karsan’ın (KARSN) 3 aylık bilgilerini ilan ettiğini, çok ciddi rakamlar ve satışlar olduğunu bildirdi. Şirketin elektrikli minibüs ve otobüste atmış olduğu adımların 2023’te gündemde olmasını sağlayacağını ifade etti.

Havacılık sektöründe Türk Hava Yolları (THYAO) ve TAV Havalimanları’nda (TAVHL) güçlü rakamlar olabileceğine yönelik tahminlerinin olduğunu dile getirdi.

Gıda sektöründe BİM (BIMAS), Migros (MGROS), Şok Marketler (SOKM) gibi şirketlerde çok güçlü rakamlar görülebileceğini kaydetti. Bu şirketlerde çok yüksek bir nakit akışı olduğunu vurguladı.

Turşucu, 2023 yılı içinde ayrıca yazılım sektörünün öne çıkabileceğini, güzel tahminler yapıldığını paylaştı. Yazılım şirketlerinin cirolarında yüzde 70 ile yüzde 100 arasında bir artış beklentisinin olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.