Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsme Göre Küresel Ekonomi Gelecek 10 Yılda Daha Yavaş Büyüyecek

Tressis Gestion’'dan Daniel Lacalle, küresel ekonominin on yıllık ağır bir büyümeye maruz kalacağını tahmin ediyor. Detaylar haberde...
Uzman İsme Göre Küresel Ekonomi Gelecek 10 Yılda Daha Yavaş Büyüyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tressis Gestion’ın yazarı ve baş ekonomisti Daniel Lacalle, küresel ekonominin on yıllık ağır bir büyümeyle karşı karşıya kalacağını belirtti. Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden Çin’in kalıcı sıfır Kovid önlemlerine kadar enflasyonun yükselmesine ve faaliyetin zayıflamasına yol açan çok sayıda şokla boğuşuyor.

Uluslararası Para Fonu şimdi küresel GSYİH büyümesinin 2021′deki yüzde 6′dan 2022′de yüzde 3,2′ye ve 2023′te yüzde 2,7′ye yavaşlayacağını tahmin ediyor. Küresel enflasyonun ise 2021′de yüzde 4,7 olan seviyeden bu yıl yüzde 8,8′e yükseleceği, 2023′te yüzde 6,5′e ve 2024′te yüzde 4,1′e düşerek birçok büyük merkez bankası için hedef seviyelerin üzerinde kalacağı tahmin ediliyor.

‘Çin’in Açılması Pozitif Olabilir’

Çin , yaklaşık üç yıldır sürdürdüğü sıfır Kovid politikasına son verdiğini geçtiğimiz günlerde açıkladı ve bu ekonomistlerin iyimserliğini artırdı. Lacalle, Çin ekonomisinin tamamen yeniden açılması potansiyelinin piyasaların 2023 için bekleyebileceği en büyük pozitif gelişme olduğunu söyledi.

Çin ekonomisinin yeniden açılmasının kesinlikle tüm dünyada büyümeye önemli bir destek sağlayacağını belirten Lacelle, ihracatçıların karantinanın zayıflayan baskısını hissettiğini ve Çin’deki kar ortamının buna yardımcı olacağını söyledi. Bu artışın, büyüme seviyelerini pandemiden önceki yıllardaki seviyelerine yakın bir süre daha getirmeyeceğini öne sürdü.

Lacelle değerlendirmesinde, “Muhtemelen gelişmiş ekonomilerin, bunu başarabilirlerse yılda yüzde 1 büyüme ile kendilerini şanslı bulacakları çok zayıf büyümenin olduğu bir on yıla geçeceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

‘Pandemi Teşviklerinin Sonucu Yaşanıyor’

2020 ve 2021′de uygulanan büyük teşvik paketlerinin sonucunu yaşadıklarını belirten ekonomist, birçok ekonomistin beklediği türden bir potansiyel bir büyüme sağlanmadığını sözlerine ekledi. Olumsuz görünüme rağmen ufukta bir kriz olmadığının altını çizdi.

Lacelle, “Bence piyasalar, canlı bir büyüme ve ekonomik gelişme düzeyinin olmadığı, ancak bir mali krizden kaçındığı ortamını fiyatlandırmaya başlıyor. Bu gerçekleşirse, kesinlikle olumlu.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.