Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzaydan 4K Çözünürlükte Canlı Video Yayını Yapılacak! Peki, Nasıl Olacak?

NASA, Amazon Web Services kullanarak uzaydan 4K çözünürlükte canlı yayın yapmaya hazırlanıyor. Peki, bu canlı video yayını nasıl yapılacak? İşte detaylar;
Uzaydan 4K Çözünürlükte Canlı Video Yayını Yapılacak! Peki, Nasıl Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NASA, dünya dışında canlı hayatının bulunmasına yönelik çalışmalarını tam gaz devam ettirirken, canlı video yayını yapacağını duyurdu. Elbette bu haber, uzay bilimine ilgili olan herkesi sevindirdi. Şimdi ise merak edilenler bu yayın nasıl olacak, kimler izleyebilecek ve nelerle karşılaşılacak?

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 4K canlı video yayını ile ilgili bir süredir konuşmalar yapılıyordu. ABD-Seattle merkezili bulut bilişim platformu olan Amazon Web Services ile yapılan görüşmeler sonucunda ortaklık yapılmışa benziyor.

Amazon Web Services tarafından yapılan açıklamalara göre; 4K canlı video yayını 26 Nisan tarihinde başlayacak. Türk izleyicilerin saatlerini 20:30‘a kurmasını tavsiye ederiz. Peki, canlı yayın nereden izlenecek?

Uzaydan Canlı Yayın Dünyaya Nasıl Aktarılacak?

Uzaydan Canlı Yayın Dünyaya Nasıl Aktarılacak?4K çözünürlükteki canlı yayın için 2016 yılının Aralık ayında bir Japon uzay aracı tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na canlı yayın kamerası teslim edilmişti. Bu kamera sayesinde yayının aktarılacağı biliniyor. Epic Dragon HD isimli bu kameranın, standart bir videoya oranla 9 kat daha yüksek olan 6K çözünürlük kapasitesine sahip olduğu söyleniyor.

Alınan bilgilere göre; canlı yayın sonrasında NASA içeriği, internet sitesinden de yayınlayacak. İsteyen herkes, NASA’nın web sitesi üzerinden yayını izleyebilecek. Eğer her şey planlandığı gibi giderse bu yayın, dünya dışında gerçekleştirilecek ilk 4K çözünürlüklü canlı yayın olacak. Peki, bu yüksek çözünürlüklü yayın nasıl izlenebilecek?

GCM Yatırım Banner

Uzaydan 4K Çözünürlüklü Canlı Yayın Nasıl İzlenecek?

Uzaydan 4K Çözünürlüklü Canlı Yayın Nasıl İzlenecek?Yüksek çözünürlüklü kamera çekiminin, web platformu ile uyumluluğu için NanoRacks tarafından bir kodlayıcı ile eşleşeceği biliniyor. Bu sayede de görüntünün web formatına uyarlanmış halinin izlenebileceği konusunu atlamamalısınız. Yani ne umduk, ne bulduk gibi şaşkınlıklara düşebilirsiniz. Yine de uzaydan yapılacak 4K çözünürlüklü canlı yayının büyük ilgi çekeceği ortada değil mi?

Canlı yayını tam efekti ile izleyebilmeleri için 4K kapasiteli ekranlara ihtiyacı olduğu da bilinenler arasında yer alıyor. Canlı yayını izleyeceğiniz platform ise çoktan geri sayım yapmaya başladı. 4K kapasiteli ekranı olmayanlar, hemen üzülmeyin. Çünkü NASA Facebook hesabı ve NASA TV üzerinden daha düşük çözünürlükte izlemek zorunda olanlar için eş zamanlı yayın yapacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yapılacak olan canlı yayın, Amazon Web Services’in yanı sıra Las Vegas’ta kurulacak çevrimiçi bir platforma da verilecek. Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında bilgiler arıyorsanız buraya göz atmanızı öneririm. Yayının isminin ise “Yıldızlara Ulaşmak: Geleceğe NASA ve Hollywood ile Bağlanmak” olacağı söyleniyor. Aynı zamanda bir gazetecinin de bu yayına katılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.