Yatırım yapmaya başla!

Bir Yılda Uzaya 12 Roket Gönderen SpaceX’ten Tarihi Rekor!

Elon Musk önderliğindeki SpaceX geleceği şekillendirmeye devam ediyor. Bir yılda 12. roketini feza ile buluşturan SpaceX, tarihi bir rekora imza atmayı başarıyor!
Bir Yılda Uzaya 12 Roket Gönderen SpaceX’ten Tarihi Rekor!

Bilime ve teknolojiye yön veren, geleceğin seyrini değiştirebilecek milyarderler arasında ilk sırada yer alan Elon Musk’ın 2002 yılında temellerini atmış olduğu Space Exploration Technologies (SpaceX) şirketi, uzay yarışlarını farklı bir boyuta taşımaya devam ediyor.

2008 yılında yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket Falcon 1 ile kendisini kanıtlayan, 2010 yılında Dragon adındaki uzay aracını yörüngeye oturttuktan sonra dünyaya geri getiren, 2013’te ise SES-8 uydusu ile yörüngeye ilk teslimatı gerçekleştiren SpaceX, bu yıl 12. uydusunu uzaya gönderdi.

Yılda 12 Roket ile Dünya Üzerindeki Bütün Ülkeleri Solladı!

Yılda 12 Roket ile Dünya Üzerindeki Bütün Ülkeleri Solladı!SpaceX, bir yıl içerisinde 12. roketini uzaya fırlattı! Sadece 15 yıldır var olan şirket, roket gönderiminde Rusya dahil birçok ülkeyi gerisinde bırakmayı başardı. FORMOSAT-5 adı verilen ve tamamı Tayvan’da üretilen 450 kilogramlık bu uydu, Falcon 9 roketiyle birlikte uzayın yolunu tuttu.

Doğal afet tahmini ve haritalandırmasının yanı sıra çevre gözlemleri ve uzay araştırmalarında da görev alacak olan FORMOSAT-5 uydusu, California’daki Vandenberg Hava Üssü’nde kalkışa geçti.

FORMOSAT-5 Uydusu 10 Dakikada Yörüngeye Oturdu!

Fırlatılışından yaklaşık 10 dakika sonra yörüngeye oturan FORMOSAT-5, her 100 dakikada 1 kez Dünya’yı turlayarak, yörüngede toplamda 5 yıl geçirecek. SpaceX’in tarihi rekora imza atmasına önayak olan bu uydunun bir önceki versiyonu FORMOSAT-2 ise 12 yıl boyunca Asya ve Afrika’da gerçekleşen afetleri haritalandırmayla görevlendirilmişti.

SpaceX, Pahalı Roket Bileşenlerini Yeniden Kullanıyor!

SpaceX, Pahalı Roket Bileşenlerini Yeniden Kullanıyor!SpaceX, rekorları alt üst ederken, fırlatmış olduğu roketleri bir bir toplayarak da tasarruf ediyor. Pahalı roket bileşenlerini rakipleri gibi okyanusların serin sularına teslim etmek yerine, Pasifik Okyanusu’na inşa etmiş olduğu yüzen platform üzerine indirerek, roketin hasar görmemiş parçalarını yeni rekorlar kırabilmek için kullanıyor.

Yörüngeye kargoyu teslim ettikten sonra, roketin birinci bölümünün sağlamış olduğu güçle Falcon 9, Dünya’ya kontrollü bir şekilde dönüş yapmayı başardı. Elbette ki SpaceX çalışanları da hem başarıyla gerçekleşen teslimatı hem de Falcon’un sağ salim Dünya’ya dönüşünü kutladılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum