Yatırım yapmaya başla!

Uzay Boşluğundan Hayallerin Ötesinde Çılgın Bir AtlayışHayatımızda yüksek bir yerlerden atladığımızı rüyamızda görebiliriz. Ya da bunun hayalini kurabiliriz. Cesaret sahibi bir sporcu isek bu hayali gerçeğe de dönüştürebiliriz. Ancak uzay boşluğundan atlamayı hayal bile edemezdik. Bir adam var ki hayal bile edilemeyeni gerçeğe dönüştürdü. Felix Baumgartner’in uzay boşluğundan, hayallerin ötesindeki çılgın atlayışını izlediğinizde hayretler içinde kalacaksınız.

Uzaya çıkıp dünyanın eşsiz manzarasını izlemek bir yana dursun, oradan atlayacağımızı söyleseler ciddiye bile almazdık. Gerçekleşen atlayış öyle sıra dışı bir deneme ki ölmeden önce yapılması gerekenler listesine mutlaka eklenmeli.

Avustralyalı sporcu Felix Baumgartner, 2012 yılında akıllara zarar bir atlayış gerçekleştirdi. İçi helyum dolu bir balon ile atmosferin ikinci katmanına kadar yükseldi. 39 km yükseklikten kendisini dünyaya bırakan Baumgartner’in düşüş anı canlı olarak kaydedildi ve milyonlarca insan bu ana tanıklık etti.

Dünyadan kilometrelerce yukarıda, o eşsiz görüntünün üzerinden kendisini boşluğa bırakan Felix’in nefes alış verişlerine tanık oluyorsunuz. Videonun sol alt köşesinde, Felix’in, nabzına, düşüş hızına ve kaç metre yükseklikte olduğunu anbean görebiliyorsunuz.

Felix Baumgartner’in atlayış anındaki danışmanlığını videonun başında görüntülerini izlediğiniz, Joseph Kittinger yapıyor. Amerikalı paraşütçü Kittinger, 1960 yılında 31 kilometre yükseklikten atlayış gerçekleştirerek, bir dizi rekorlar kırıp adını tarihe yazdırmıştı.

İlginizi Çekebilir: Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Gerçek

Düşüş başladığında, Felix dengesini kaybediyor ve alabora olmuş şekilde, aşağı son sürat düşüyor. Kısa süre sonra dengeyi kurduğu ve her şeyin iyi gittiği konuşuluyor.

Felix, atlayış sırasında 1.342 km/s ile ses hızının üzerine çıkarak bir başka rekor daha kırmış oluyor. Atlayış devam ederken yüksek basınç değişimlerinin etkisiyle zaman zaman, Felix’in kalp atışlarının durduğu görülüyor. Dünyanın yüzeyine yaklaştıkça alkış seslerinin yükselmesi işlerin tamamen yoluna gittiğini belgeler nitelikte.

Uzaydan atlayış Baumgartner’in ilk çılgınlığı değil. Kariyerinde binlerce kez paraşütle atlamış olan Felix, dünyanın en yüksek tepelerinden süzülme tecrübesini yaşamış bir sporcu. Uzay boşluğundan atlayarak apayrı bir rekora imza atan Felix Baumgartner’in çıtayı daha ne kadar yükselteceğini, insan merak etmeden yapamıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum