Yatırım yapmaya başla!

YEP Kapsamında Uzak Doğu Ülkeleriyle Yapılan Turizmin Canlandırılması Hedefleniyor

Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde, Çin, Hindistan ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkeleriyle yapılan turizmin geliştirilmesi adına bir dizi tedbir alınarak, politika planı yapıldı.
YEP Kapsamında Uzak Doğu Ülkeleriyle Yapılan Turizmin Canlandırılması Hedefleniyor

Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde hayata geçirilecek olan planlar paylaşılırken, ekonomistler ve piyasaların genel yorumu; gerçekçi ve ayakları yere sağlam bir çalışmaların bütünü olduğu yönünde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP’e göre, cari işlemler açığının sürdürülebilir bir seviyeye indirilmesi amacıyla turizm sektöründe bazı politika ve tedbirlerin uygulanacağı bildirildi. Bunlar arasında Uzak Doğu ülkeleri ile olan turizm ilişkilerinin canlandırılması da yer alıyor.

Japonya, Çin ve Güney Kore gibi ülkeler ile ilgili turizm planları yapılarak, hayata geçirilecek.

Aralarında yukarıda saydığımız ülkeler başta olmak üzere, Uzak Doğu pazarının Türkiye turizminde önemli bir paya sahip olduğu ifade edilirken, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre, bu yılın Ocak ve Temmuz döneminde Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’dan ülkemize gelen toplam turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %72,5 artarak 438 bin 83’e ulaştığı bildirildi.

Yılın ilk yedi ayında Çin’den 225 bin 29, Güney Kore’den 87 bin 249, Japonya’dan 42 bin 669 ve Hindistan’dan 83 bin 136 kişi, ülkemizi ziyarete geldi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, YEP’te turizm sektörüne yönelik politika ve tedbirlerin bulunmasından çok memnun olduklarını söyledi.

Türkiye’nin turizm ana pazarında, Uzak Doğu ülkelerinin yer aldığı kulvarda bulunmasının gerektiği düşünülüyor.

Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’nın 2017 yılı turizm harcamalarının 325 milyar dolar olduğunu söyleyen Bağlıkaya, bu ülkelerin çok yüksek segmentte turist gönderdiğini, bu nedenle ilişkilerin artırılması adına çalışmalara başlandığını belirtti.

Söz konusu çalışmalar kapsamında Ekim’in ilk haftası Hindistan’ın 6 şehrinde yapılacak organizasyonlarla farkındalık yaratmaya çalışılacağını, bu pazarda faaliyet gösteren tur operatörleriyle Türkiye’den 20 turizm firmasının katılacağını, buna ek olarak Kasım ayında Hintli düğün planlamacıların İstanbul’a geleceğini bildirdi.

2018’in, Çin’de Türkiye yılı olmasından dolayı, Türkiye ile ilgili farkındalık yaratmak adına birçok fırsat bulundu.

Özellikle Türk yemekleri, ürünleri ve Türkiye ile ilgili tanıtımlar gibi birçok faaliyetin yapıldığını söyleyen Bağlıkaya, 29 Ekim’de İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte, China Southern Airlines’ın 20 Aralık’tan itibaren haftada 3 kez seferlere başlayacağını sözlerine ekledi. Türkiye’nin Uzak Doğu ülkeleriyle ilgili bugüne kadar tek sıkıntısının ulaşım olduğunu, ancak ülkemize bakış açılarının olumlu olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum