Yatırım yapmaya başla!

TCMB/Uysal: “Parasal Sıkılık Düzeyi Enflasyondaki Düşüşü Sürekli Kılacak Şekilde Ayarlanacak”

TCMB Başkanı Uysal, Türkiye'nin enflasyon görünümünde iyileşmenin hakim olduğunu belirtirken parasal sıkılık düzeyine ilişkin bazı açıklamalar yaptı.
TCMB/Uysal: “Parasal Sıkılık Düzeyi Enflasyondaki Düşüşü Sürekli Kılacak Şekilde Ayarlanacak”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, mevcut ekonomik duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği’ne “Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası” başlıklı bir sunum yaptığı TCMB’nin resmi internet sitesinden bildirilen Uysal, burada enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini vurguladı.

Parasal sıkılık düzeyinin enflasyonu sürekli olarak düşürecek şekilde ayarlanacağını vaad eden Uysal, 2019’un üçüncü enflasyon raporunu açıklarken burada yıl sonu TÜFE tahmininin %14,6 seviyesinden %13,9’a düşürüldüğünü duyurmuştu.

Uysal, sunumu sırasında iktisadi anlamdaki toparlanmanın 2019 yılının ikinci çeyreğinde ılımlı bir şekilde sürdüğünü bildirdi.

İktisadi Anlamda Toparlanma SürecekBunun yanında dönemsel bazda büyümenin net ihracattan büyük ölçüde etkilendiğini açıklayan Uysal, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte de toparlanmaya devam ettiğini dile getirdi. Ayrıca sektörel yayılımda da önceki duruma kıyasla iyileşme durumu hakim.

Uysal, enflasyon ve para politikasına da değindiği konuşmasında iyileşmenin sürdüğünü belirtti. Ardından enflasyondaki düşüşün iç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırma etkilerinden destek bulduğunu sözlerine ekledi.

Para politikasındaki temkinli duruşun korunduğunu belirten Uysal, bunun düşük enflasyonun hedeflenen politikayla uyum sağlaması için gerekli olduğunu düşünüyor.

Temkinli Duruş KorunacakBurada parasal sıkılık seviyesinin önemine dikkat çeken Uysal, bu seviyenin ana eğilim göstergeleri göz önüne alınarak enflasyon düşüşünü devam ettirecek şekilde ayarlanacağını bildirdi.

Ardından TCMB’nin fiyat istikrarı ve hedeflediği finansal verileri doğrultusunda sahip olduğu tüm kaynakları en iyi şekilde kullanacağını söyleyen Uysal, açıklamalarını burada sonlandırdı.

Diğer taraftan üçüncü enflasyon raporunun ardından yaptığı konuşmasında da enflasyonun düşeceğini öngörmüştü. Bu yıl sonundaki gıda enflasyon tahmini ise %16 seviyesinden %15’e indirilmişti. Uysal burada ayrıca enflasyonda talebe bağlı risklerin var olduğuna dikkat çekmişti.

Bugünkü açıklamalar dikkate alındığında, Türkiye ekonomisinde ilerisi için iyi durumlara yeşil ışık yakan Uysal’ın gelecek dönemlerde TCMB için ne gibi kararlar alacağı merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum