Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

USDC, FTX Çöküşü Sonrası Transfer Hacmi ile Rakibi Tether’i 5’e Katladı

USDC Coin’e olan ilgi FTX’in iflası sonrası artmışa benziyor. Transfer hacimlerindeki artış bu durumu doğruluyor. İşte detaylar…
USDC, FTX Çöküşü Sonrası Transfer Hacmi ile Rakibi Tether’i 5’e Katladı
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında FTX borsasının çöküş süreci, dolara sabitlenmiş dijital varlıklar olan stablecoin’lere olan ilgiyi artırdı. İzlenen veriler piyasa değerine göre ikinci sıradaki stablecoin olan USD Coin (USDC), transfer hacimlerinde büyük artış bildiriyor.

Glassnode’dan derlenen veriler, USDC’deki transfer hacimleri ile en büyük rakibi Tether’i (USDT) FTX çöküşü sonrası beşe katladığını gösteriyor. Bu, USDT’nin piyasa değerinin USDC’den 23 milyar dolar daha fazla olmasına rağmen gerçekleşiyor.

Glassnode verilerine göre Kasım’dan bu yana USDC, USDT’den günde ortalama 12,5 milyar doların üzerinde daha fazla transfer hacmiyle kripto kullanıcıları için tercih edilen seçenek oldu.

USDC ve USDT transfer hacimleri
Kaynak: Glassnode

Her bir stablecoin, bir ABD dolarına mümkün olduğunca yakın ticaret yapmak üzere tasarlanırken ve ihraççıları tarafından tutulan rezervlerle destekleniyor. USDC, kripto topluluğunda bazı çevreler tarafından potansiyel olarak daha güvenli bir seçenek olarak görülüyor.

Destekçiler, USDC’nin nakit veya kısa vadeli ABD hazineleri tarafından desteklenen varlıklarına ve küresel muhasebe firması Grant Thornton tarafından yapılan aylık denetimlerine atıfta bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Tether ise uygun bir denetim sağlamadığı ve rezervleri konusunda daha az şeffaf olduğu iddaları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. CoinMarketCap verilerine göre Tether 66 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük stablecoin konumunda.

Onu 43 milyar dolar ile USD Coin takip ediyor. Binance borsasının stablecoin’i BUSD ise 16 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.