Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

USD/ZAR Güney Afrika Enflasyonu Sonrasında Düşüşü Hızlandırdı

Enflasyon verileri sonrasında Güney Afrika randı dolar karşısında 14.8234 seviyelerine kadar geldi.
USD/ZAR Güney Afrika Enflasyonu Sonrasında Düşüşü Hızlandırdı

Amerikan dolarının Güney Afrika randı karşısındaki değerini yansıtan USD/ZAR paritesi, açıklanan enflasyon verileri sonrasında düşüşe geçti. Güney Afrika İstatistik Kurumu, yıllık tüketici enflasyonun Şubat’ta sekiz ayın en düşüğüne gerilediğini açıkladı.

Buna göre gösterge enflasyon Ocak’taki %3,2’den Şubat’ta %2,9’a düşerek Haziran 2020’deki %2,2’lik okumanın ardından en zayıf değere ulaştı. Beklentiler yüzde 3,1 yönündeydi.

Aylık enflasyon ise %0,7 ile Temmuz 2020’den beri kaydedilen en yüksek okuma oldu.

17 Mart’ta FED toplantısı öncesinde 14,9 Güney Afrika randı seviyelerinde gezinen USD/ZAR, sonrasında hafif gerileme kaydetti.
USD/ZAR Güney Afrika Enflasyon Tepki
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftaya 14.8308 rand ile başlayan parite, bugün enflasyon verilerinin açıklandığı TSİ 11.00’in ardından düşüşe başladı. TSİ 11.30 sularına kadar en düşük 14.8234 randı gördü. Veri öncesinde ise 14.8033’le en düşüğünü kaydetmişti.

Düşüşün sürmesi durumunda 14.7996’lık ilk destek seviyesi takip edilecekken boğalar 14.9305’lik direnci izleyecek.

Bu arada enflasyon verileri, birçok ekonomistin Güney Afrika Merkez Bankası’nın kilit oranı %3,5’te tutmasını beklediği bu haftaki toplantısından önce geldi. Parite için önem taşıyan karar, yarın açıklanacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum