Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

USD/JPY Paritesi ABD ve Çin’in İyi Niyet Adımlarıyla 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi

Yen dolar karşısında artan ticaret iyimserliği ile 107.77 seviyesine gerileyerek, altı haftanın en düşüğünü kaydetti.
USD/JPY Paritesi ABD ve Çin’in İyi Niyet Adımlarıyla 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi

Ekim ayında yapılacak ticaret müzakereleri öncesinde hem Çin’den hem de Amerika’dan pozitif adımlar geldi. ABD Başkanı Donald Trump, müzakerelerin daha olumlu bir atmosferde gerçekleşmesi amacıyla 250 milyar dolarlık Çin malına uygulanacak ek gümrük tarifesini erteledi.

Çin’in ise iyi niyet göstergesi olarak ABD’den tarım ürünleri almayı değerlendirdiği bilgisi alındı. Her iki ülkenin attığı bu barışçıl adımlarla ABD ve Asya borsalarındaki hisse senetleri yükseldi. Yen ise dolar karşısında altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/Yen paritesi, saat 12:46 itibarıyla 107.84 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar/YenYen dolar karşısında Çin ve Amerika’dan gelen açıklamaların etkisiyle altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. ABD Başkanı Trump, 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan %25 ek gümrük tarifesini 1 Ekim’den itibaren %30’a çıkaracaktı.

Ancak yaklaşan müzakereler öncesinde ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yıl dönümü münasebetiyle bu kararını iki hafta erteleyerek 15 Ekim’e bıraktığını bildirdi. Hemen ardından ise Çin’in yeniden ABD’den tarım ürünleri satın almaya başlamayı düşündüğü bilgisi alındı. Söz konusu gelişmelerle yen 1 Ağustos’tan bu yana ilk kez dolar karşısında 108,00 seviyesinin altına indi.

Sydney’de National Australia Bank Ltd. Döviz Stratejisti Rodrigo Catril, iki ülkenin gösterdiği iyi niyet adımlarının piyasadaki risk algısını güçlendirdiğini belirtti.

Ticaret İyimserliği Piyasa EtkisiRodrigo Catril, son atılan adımların her ne kadar ticaret anlaşmazlığına dair iyimserliği artırsa da bu dostluğun ne kadar süreceğini söylemenin zor olduğunu belirtti. Benzer açıklamalar uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Küresel Ülke Kredi Notları Bölüm Başkanı James McCormack’tan da geldi.

McCormack iki ülkenin gerilimi azaltmak için attığı adımların memnuniyet verici olduğunu fakat bunun ticaret savaşının biteceği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini söyledi. Tokai Tokyo Research Institute Faiz ve Döviz Stratejisti Hideki Shibata ise USD/JPY paritesinin kısa vadede 108.40 seviyesinin üzerine çıkabileceğini dile getirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum