Yatırım yapmaya başla!

USD/CNH Çin’in Para Politikasında Daha İhtiyatlı Olacağı Söylemleri ile Yükseldi

Para politikasından 'Nötr' ifadesini çıkaran Çin, daha ihtiyatlı bir yol izleneceğini dile getirdi. Yuan ise bu söylemlerle birlikte dolar karşısında gerileme kaydetti.
USD/CNH Çin’in Para Politikasında Daha İhtiyatlı Olacağı Söylemleri ile Yükseldi

Çinli politika yapıcılar, daha gevşek para politikası sinyali verdiler. Üstelik bunu ekonomik büyümenin yavaşladığı bir ortamda söylediler. Xinhua haber ajansı, Çin’in 2019 yılında daha temkinli para politikasının kurulacağını belirtirken, sıkılaşma ve gevşeme arasında denge kurulacağını da ifade ettiler. Bu ortamda Çin yuanı, dolar karşısında gerileme kaydetti.

Bugün Offshore yuan, dolar karşısında 6,9151 ile 11 Aralık tarihinden bu yana görülen en düşük değerini kaydetti.

Yuan Dolar Karşısında DüştüUSD/CNH paritesi, güne 6,8920 yuandan başladıktan sonra bir miktar yatay seyretti. Ardından yükselişe geçti ve TSİ 12:30’da 6,9150 yuandan alıcı buldu. 14:30 sularında ise yüzde 0,25 oranında yükselişle 6,9120 yuandan işlem görmeye başladı. Türk lirası karşısındaki değerini gösteren Çin yuanı kuru ise yüzde 0,5 oranında yükselişle 0,7688 liradan işlem görüyor.

Xinhua haber ajansına göre; Çin 2019 yılında daha fazla vergi ve harç indirimi uygulayacak.

2019 Çin için Kötü GeçecekAyrıca ‘Nötr’ söylemini de metinden çıkartacak. Buna karşın para politikası daha ihtiyaçlı bir şekilde uygulanacak. 2019 yılında mali politikanın da proaktif olacağı ifade edildi.

Dün Dünya Bankası’nın yayınladığı raporda, Çin’in ekonomik büyümesinin 2019 yılında bu yıla göre yavaşlayacağı dikkat çekmiş ve yüzde 6,2 seviyelerine işaret edilmişti. 2018 yılında ise yüzde 6,5 olmasının beklendiği belirtildi. Dünya Bankası, 28 yılın en zayıf büyümesini kaydedeceğini de öngörüyor.

Goldman Sachs ekonomistlerinin notunda ise Çin’den döviz çıkışının yaklaşık 2 yılın zirvesinde olduğu söylemleri dikkat çekti.

Çin'den Döviz Çıkışı HızlandıGoldman Sachs ekonomistleri, Kasım ayında Çin’den 25 milyar dolarlık net döviz çıkışı gerçekleşmesinin, 2017-Ocak’ından bu yana görülen en yüksek seviye olduğunu söylüyor. Maggie Wei öncülüğündeki ekonomistlerin bugünkü notunda, 25 milyar dolarlık döviz çıkışının, her şeye rağmen 2016 yılı ortalamasının çok altında olduğu bilgisi yer aldı. Yaptıkları hesaplamaların, Devlet Döviz İdaresi (SAFE) verileri dayandığı biliniyor.

Notta, yetkililerin yuan üzerindeki faiz farkı kaynaklı düşüş baskısına direnmeye devam etmeleri halinde döviz çıkışı riskinin zamanla artabileceği ifadeleri yer aldı. Çin ile ABD 10 yıllıkları arasındaki faiz farkının, Kasım ayında 2010’dan bu yana görülen en düşük seviyeye gerilediği görülmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum