Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Beklenen USB4 Veri Aktarım Protokolü Resmi Olarak Kullanıma Sunuldu

Dosya aktarım protokolü USB 4.0 yılın ilk aylarında tanıtılmıştı. Yapılan tanıtımın ardından yeni protokolün teknik verileri indirmeye açıldı.
Beklenen USB4 Veri Aktarım Protokolü Resmi Olarak Kullanıma Sunuldu

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımızdaki ürünlerin performansı sürekli artıyor. Kullanıcı deneyiminin artması adına veri aktarım hızlarının sürekli artması gerekiyor. USB Implements Forum, bu alanda USB veri standartlarının adına önemli çalışmalar yapıyor. Bilindiği üzere bugün itibariyle USB 3 veri aktarım standardı yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bir yandan da geleceğin standardı için önemli gelişmeler yaşanıyor. USB-IF, geçtiğimiz Mart ayında yeni standart USB4’ü tanıtmıştı.

Yapılan tanıtımla beraber yeni veri aktarım protokolüne dair pek çok teknik veri ortaya çıkmıştı. USB 4.0 standardı bir süredir geliştirme sürecine sokulmuş durumdaydı. Bugün itibariyle süreç tamamlanmış oldu ve teknik özellikleri geliştiricilere sunulmuş oldu. Ancak son kullanıcıya ulaşması için bir süre daha beklemek gerekiyor. Yeni veri aktarım standardı yüksek hızları ile yeni bir kapı aralayacak gibi görünüyor.

USB4 İndirmeye Sunuldu

USB4 İndirmeye Sunuldu

Daha önce tanıtımı gerçekleştirilen USB4, USB-IF tarafından indirilmeye sunuldu. Yeni standart Apple ürünlerinde yer alan Thunderbolt 3 teknolojisi ile benzer bir yapıya sahip. Thunderbolt 3 teknolojisi için çok yüksek lisans bedelleri ödenmesi gerekiyordu. Yeni standart ile bu lisans bedelini ödeme zorunluluğu da ortadan kalkıyor.

USB4’ün en dikkat çeken yanı ise bugüne kadar ulaşılmamış bir aktarım hızını bize sunuyor olması. Yeni veri aktarım protokolü çift yönlü olarak 40 Gbps hıza sahip olacak. Bununla beraber halihazırda kullanıma sunulmuş USB 3.2 ve USB 2.0 standartları ile uyumlu olarak şekilde geliştirildi.

Yeni veri standardı USB-C kablolar ile kullanıma sunulacak. USB4 ile beraber dikkat çeken bir diğer özellik ise harici ekranlara veri aktarımının ana cihaz tarafından ayarlanabilmesi olacak. Bu sayede bağlı olan harici cihazın donanımsal yapısına göre uyum sağlanmış olacak.

USB4 ilk Olarak Intel’e Geliyor

USB4 ilk Olarak Intel’e Geliyor

USB 4.0’ın ilk olarak Intel ürünleri ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önce şirketten gelen bazı haberlerde 10 nm sürecinde hazırlanan Ice Lake işlemcilerin USB 4.0 desteğine sahip olduğu iddia edilmişti. Tabi şirketten bu yönde resmi bir açıklama gelmiş değil.

Uzmanlar yeni veri aktarım standardının son kullanıcıya ulaşması için 2021 yılını bulacağını tahmin ediyor. Önümüzdeki günlerde USB Geliştiriciler Konferansı düzenlenecek ve burada yeni protokole dair ilk testlerin yapılması bekleniyor.

Sürecin daha kısa süreye çekilmesi adına donanım üreticilere büyük iş düşüyor. Çift yönlü ve 40 Gbps hız elde edilmesi sektörün pek çok alanında etkisini gösterecektir. Yeni standardın USB 3.2’ye göre 2 kat daha yüksek performans sağladığını söyleyebiliriz. Sonbahar aylarında düzenlenecek olan konferansta USB4 standardı ile ilgili daha yeni bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum