Yatırım yapmaya başla!

Yeni Duyurulan USB 3.2 Standardı ile Saniyede 20 GB Veri Transferi Gerçekleşecek!

Kullanıcılara saniyede 20 GB veri transferi imkanı verecek USB 3.2 standardının ayrıntıları açıklandı.
Yeni Duyurulan USB 3.2 Standardı ile Saniyede 20 GB Veri Transferi Gerçekleşecek!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hız beklentisi her geçen gün daha yüksek seviyelere çıkıyor. Dosya aktarım standardı denildiğinde akıllara hiç kuşkusuz USB veri aktarımı gelmektedir. Uzun süredir pek çok aygıt arasında veri aktarım standardını belirleyen USB, belirli aralıklarla daha hızlı versiyonları ile karşımıza çıkıyor.

USB IF firması tarafından geliştirilen yeni standartlar, her geçen gün daha iyi bir kullanım deneyimi sunmakta. Önümüzdeki günlerde ise USB 3.2’nin hayatımıza girmesi bekleniyor. Standart ilk olarak 2017 yılında duyurulmuştu. Paylaşılan bilgilere göre göre mevcut veri aktarım hızının 2 katına çıkacağı belirtiliyor.

USB 3.2 Kullanıma Sunuluyor

USB 3.2 Kullanıma Sunuluyor

Bilgisayar dünyasında her geçen gün veri aktarım hızına olan gereksinimin artması ile beraber yeni USB standartlarına dair beklentiler oluşuyor. Son olarak duyurulan USB 3.2 ise bu yıl itibariyle kullanıma sunulacak. Bugün itibariyle kullanılan standart veri aktarım protokolleri USB 3.0 ve USB 3.1 olmakta.

Halihazırda USB 3.0 ile 5 Gbps veri aktarım hızı elde edilirken, USB 3.1 ile 10 Gbps veri aktarım hızına erişmek mümkün. Bu yıl kullanıma sunulacak olan USB 3.2 ile veri aktarım hızı 20 Gbps’e kadar çıkacak. Bu demek oluyor ki saniyede 20 GB veri aktarımı yapacağımız günler geliyor. Tabi bu hızların teorik veri olduğunu belirtmekte yarar var. Kullanıma sunulacak teknolojinin USB Type C odağında geliştirildiği belirtildi.

Model Adları Değişiyor

Model Adları Değişiyor

USB IF firmasından yapılan açıklamada yeni USB 3.2’nin model isimlerine de değişikliğe gidildiği belirtildi. USB 3.0 olarak bilinen veri aktarım hızı bundan böyle Super Speed USB olarak adlandırılacak. USB 3.1, Super Speed 10 Gbps olarak adlandırılırken USB 3.2 standardı ise Super Speed USB 20 Gbps adı ile bilinecek.

İsimlendirmeler biraz kafa karıştırıcı olsa da bu model isimlerinin kullanıcıyı çok fazla ilgilendirmediğini söyleyebiliriz. Burada önemli olan konu cihazların geriye dönük uyumluluğa sahip olması. Yeni veri aktarım hızının bu yılın yaz aylarında üst seviye anakart ve kontrolcüler için kullanıma sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum