Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Efsanevi Yazar Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti!

Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Ursula K. Le Guin’in hayatını kaybettiği açıklandı. Ayrıntılar haberimizde;

Mülksüzler, Yerdeniz Üçlemesi (Beşlemesi) ve daha nice kült romanıyla hafızalara kazınmış Ursula K. Le Guin, 88 yaşında hayatını kaybetti.

20’den fazla romanı 100’ün üzerinde de kısa hikayesi bulunan ABD’li yazarın ölüm nedenine ilişkin net bilgi verilmese de sağlık durumunun son dönemlerde iyiye gitmediği belirtildi. Oğlu Theo Downes-Le Guin’in yaptığı açıklamaya göre annesi Pazartesi günü öğle saatlerinde Oregon’un Portland ilçesindeki evinde hayata veda etti.

Ursula K. Le Guin, en iyi bilimkurgu kitapları arasındaki Mülksüzler’in yanı sıra daha nice önemli esere imzasını atmıştır.

Ursula K. Le Guin Hayatını KaybettiAncak Mülksüzler, yazarın en binindik eserleri arasında diyebiliriz. Zira Ursula K. Le Guin, bilim kurgu dalındaki en büyük ödüller olara görülen bu kitabıyla Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmıştır.

Mülksüzler gibi unutulmaz bilim kurgu kitapları arasında yer alan Karanlığın Sol Eli de yazarı efsaneleştiren eserlerinden bir tanesi.

Ursula K. Le Guin, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli, Yerdeniz Serisi YazarlarıNeticede Le Guin eserleri 40’tan fazla dile çevrilen ve kitaplarıyla birlikte düşünceleriyle de hayranlık uyandıran bir yazardı.

Kendisi bilim kurgu dalında erkek egemenliğini kırmayı başarmış ve hayatı boyunca birçok prestijli edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

Ursula K. Le Guin, Pek Çok Prestijli Ödüle Layık GörüldüKaldı ki ünlü yazar, kitaplarında yaptığı gibi gerçek dünyada da her daim cinsiyetler ve ırklar arasındaki ayrımcılığı sorgulamıştır. Uzun lafın kısası; yalnızca ABD için değil tüm dünya için büyük bir yazar olan Ursula K. Le Guin’in ölümü milyonlarca okurunu üzüntü içinde bıraktı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle