Yatırım yapmaya başla!

Üretkenliğinizi Artırmanın 5 Etkili Yolu

Üretkenliğinizi Artırmanın 5 Etkili Yolu

Üretkenlik, iş hayatında sizi birkaç adım öne taşıyacak önemli konuların başında gelir. Ayrıca üretkenlik demek zamanınızı iyi kullanmanız demektir ve bu durum iş dünyasında sizi başarıya ulaştırır. Bu bir süreçtir ve her zaman disiplinli olmayı gerektirir. Zamanınızı etkili bir şekilde kullanabilmeyi, işleri organize edip planlamayı ve iş gününüzü verimli geçirmeyi sağlayacaktır.

Eğer iş hayatındaki performansınızı, verimliliğini önemseyen biriyseniz, üretkenliğinizi da artırmanız gerekiyor. Bunun için uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem var. Girişimciler için üretkenlik oldukça önemlidir ve bazı girişimlerin başarısız olmasının nedeni, üretkenliğin kaybolması veya artırılamamasıdır. Üretkenliğinizi kaybettiğiniz zaman tüm enerjiniz de düşer ve her şeyi daha da kötüye itersiniz. Tüm bunlar gibi neden – sonuç ilişkilerini artırabiliriz. Ama buna gerek yok ve önemli olan üretkenliğinizi nasıl artıracağınızı bilmektir!

İşte üretkenliğinizi artırmanın 5 etkili yolu sizlerle:

1 Planlama Yapın

Planlama YapınGüne başlamadan önce yapacaklarınızı planlamak, daha disiplinli olmanızı sağlarken üretkenliğinizi kaybetmenize neden olacak sorunlarla karşılaşmanızı da önleyecektir. Başarılı birisi olmak istiyorsanız, hayatınızı planlı yaşamak işinizi kolaylaştırır. Elbette hayatta her şey planladığınız gibi gitmeyecektir. Ama doğru bir planlama ile beklenmedik durumları, hayatınızın ritmini bozmasına izin vermeden atlatabilirsiniz. Kendiniz için en verimli olduğunuz saati belirleyin ve saatlere göre tüm gününüzü planlayın.

2 Yaptığınız İşleri Gözden Geçirin

Yaptığınız İşleri Gözden Geçirinİşlerinizi takip etmekten vazgeçmeyin, sıkılmayın ve kesinlikle bu konuyu boşlamayın. E-postalarınızı ve telefon görüşmelerinizle ilgilenirken birçok işinizi kaçırabilirsiniz. Bunun gibi önemli ama gereksiz vakit alan konulara harcadığınız zamanı hesap edin ve gününüzü değerlendirin. Gün sonunda hangi iş için ne kadar zaman harcadığınızın farkında olun. Zamanınızı nasıl harcadığınızın farkında değilseniz ve ‘nasıl geçti habersiz o güzel yıllarım’ diye şarkılar söylemeye başladıysanız, yakın zamanda üretkenliğinizi kaybedeceksiniz. Bu konuda sorun yaşamak istemiyorsanız, yapacaklarınızı listeleyin ve bu işler için belli zaman limitleri koyun. Çok daha etkili bir gün geçireceksiniz. Başarılı insanların zaman yönetimi konusunda oldukça yetenekli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Başarılı insanların diğer yetenekleri için tıklayın.

3 Yetkilendirin

YetkilendirinBir işverenseniz veya size bağlı çalışanlarınız varsa yetkilendirerek vaktinizi daha etkili kullanabilirsiniz. Bazı işleri çalışanlarınıza veya altlarınıza vermeniz, hem sizin daha iyi işler için kafa yormanızı sağlayacaktır hem de çalışanlarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Zaten yaptığınız işleri, yapmaya devam ederek gelişemezsiniz. Bu işleri başkalarına öğretmeli ve siz diğer işlere odaklanmalısınız. Bu şekilde üretkenliğinizi kaybetmeyeceksiniz.

4 Devre Dışı Bırakın

Devre Dışı BırakınÜretkenliğin en büyük katılarından birisi; başkaları tarafından işin durağanlaştırılması, kesilmesi ve dikkatin dağıtılmasıdır. Bir girişimciyseniz özellikle bu konuya dikkat etmelisiniz. Dikkatinizi dağıtan, işleri yokuşa süren kişilerden uzak durmalısınız. Çalıştığınız zamanlarda dış etkenlerden kendinizi arındırmanız, hem vakit kaybını önleyecektir hem de dikkatinizi dağıtmadan halletmeniz gereken işleri yapmanızı sağlayacaktır.

5 Önceliklerinizi Belirleyin

Önceliklerinizi BelirleyinGününüzü planlarken önceliklerinizi de sıralandırmanız gerekiyor. Eğer yapacağınız işlerin öncelik sıralamasından bihaberseniz, tüm gün çalışsanız bile hiçbir şey yapmamış olursunuz. Bu durumda belli bir süre sonra başarısız bir insan olmanıza neden olurken, boş yere yorulmuş olmanız anlamına gelecektir. Ama bir gününüzü planlarken önceliklerinizin farkında olursanız, hem zamanınızı hem de enerjinizi daha etkili bir şekilde kullanmış olursunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum