Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Üretimi Dondurma Görüşmesindeki Belirsizlikler Petrolün Tırmanışını Sonlandırdı

Petrol göstermiş olduğu üç haftalık yukarı yönlü performansını bugünkü işlemlerde sonlandırmaya yöneldi. İşte detaylar...
Üretimi Dondurma Görüşmesindeki Belirsizlikler Petrolün Tırmanışını Sonlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrolün tırmanışını sonlandırmasının en önemli nedeni ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile Rusya arasında yeniden gerçekleşecek olan petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma görüşmelerinin zamanına dair belirsizlik oldu. Bilindiği üzere yaklaşık üç hafta önce OPEC ve Rusya, Doha’da bir araya gelerek petrolün yaşadığı düşüşleri değerlendirmiş ve toplantının sonunda petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere karar almışlardı. Görüşmenin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu gelişmenin ardından ise yeni yılda sert düşüşler yaşayan petrol, yönünü yukarıya doğru çevirmiş ve değer kazanmaya başlamıştı. Ancak ilerleyen süreçte petrol üreticisi ülkelerin birbirlerine duydukları güvensizliğin etkisiyle petrol üretimini dondurmak üzere resmi anlaşma bir türlü gerçekleşememişti.

Geçtiğimiz hafta ise Rus petrol üreticisi şirketler dünya kamuoyuna petrol üretimini dondurmak üzere, üretici ülkelerle yeniden bir araya gelebileceklerini duyurmuştu. Putin ve Rus petrol üreticisi şirket arasında gerçekleşen toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu gelişmenin ardından ise Nijerya’dan gelen açıklamayla, OPEC ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeni bir görüşmenin gerçekleşeceği açıklanmıştı. Nijerya’dan gelen açıklamanın petrol fiyatlarına yansımalarına ve içeriğine buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bu açıklamanın ardından yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen, görüşmenin tarihi konusunda yaşanan belirsizlik petrolün yönünü aşağıya çevirmesine neden oldu. Akıllara ise önde gelen petrol üreticisi şirketlerin birbirlerine duydukları güvensizlik ortamı gelmeye başladı. Ayrıca yaşanan bu gelişmeler petrolün rallisinin üzerinde de bir baskı oluşturmaya devam ediyor.

Vadeli petrol kontratları yaşanan belirsizlik ortamında New York’taki işlemlerde yüzde 2.4 oranında değer kaybı yaşadı. Bilindiği üzere Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısında faiz indirimi ve varlık alımını artırma kararı alınması, petrolün değer kazanmasının yolunu açmıştı. Ancak belirsizlik ortamı bu tırmanışın üzerinde bir baskı oluşturmaya yetti.

“İran üretimi düşürmüyor”

New York’taki LPS Partners’tan Michael Hiley, petrol üretimini dondurma görüşmeleriyle ilgili olarak görüş bildirdi. Hiley yaptığı değerlendirmede bu yıl yaptırımların kaldırıldığı İran’ın petrol üretimini dondurmak gibi bir düşüncesinin olmadığını belirterek, İran’ın petrol üretimini düşürmediğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Hiley, piyasaların önde gelen petrol üreticisi ülkeler arasında üretimi Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeni bir anlaşma imzalanmasını umduklarını ifade etti.

Petrol piyasasının seyri ise şöyle oldu;

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında yüzde 1.2 ya da 45 sent oranında düşerek varil başına 37,48 dolar seviyelerine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde WTI varil başına 38,29 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başarmıştı. Bu tırmanış ise yeni yılın en üst seviyesiydi.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında yüzde 2.1 ya da 84 sent düşüş yaşayarak, varil başına 40,23 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar