Yatırım yapmaya başla!

Üretimi ABD’de Yapın Diyen Trump Apple için Endişelenmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Apple için endişelenmediğini çünkü teknoloji şirketinin ürünlerini Çin’de imal ettiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Üretimi ABD’de Yapın Diyen Trump Apple için Endişelenmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, dün gazetecilere verdiği demeçte Apple’ın yaklaşık 20 yıllık bir sürecin ardından ilk kez 3 aylık gelir tahminlerini düşürmesi üzerine yaşadığı çöküş hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre Trump, Apple için endişelenmediğini çünkü teknoloji şirketinin Çin’de üretim yaptığını söyledi ve haliyle yorumlar gündemde geniş yer tuttu.

Sonuçta, Apple Perşembe günü kaybettiği onlarca milyar dolar da dahil olmak üzere 3 ay içinde piyasa değerinden 452 milyar dolar kaybetmişti. Çünkü Apple’ın hisseleri 3 Ekim’deki zirvesinin ardından yüzde 39.1 oranında düşüş yaşamıştı. Teknoloji devinin değeri 674 milyar dolar civarında silinirken, bu kayıpların S&P 500’ün 496 üyesinin bireysel değerinden daha büyük olmasına dikkat çekti.

İşte tüm bu gelişmeler üzerine konuşan Donald Trump da Apple’ın 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştığı 3 Ekim’den bu yana yüzde 39.1 düştüğünü söyledi.

Trump ABD'de Üretim Yapın Çağrısını Tekrarladığı Apple Hakkında Endişe Duymuyor!Apple ya da Apple’ın ABD ekonomisine etkisi konusunda endişeli olmadığını dile getiren Trump; “Apple inanılmaz bir seviyedeydi ve inanılmaz bir şirketti. İyi olacaklardı. Apple harika bir şirket” ifadelerini kullandı. Ayrıca başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana Apple hisselerinin yüzde 100’lerce arttığını söylese de haberde bunun doğru olmadığı, Apple’ın Ocak 2017’den beri yüzde 18.5 seviyesinde arttığı kaydedildi.

Trump’ın Apple hisselerinin ABD ekonomisi üzerindeki etkisinden korkmadığını çünkü şirketin ürünlerinin çoğunu Çin’de ürettiğini söylemesi dikkat çekti.

Trump Apple Hakkında Endişe Duymuyor!Ayriyeten Trump konuşmasında: “Çok sevdiğim bir arkadaşım olan Tim Cook’a ürünlerini ABD’de üretmelerini söyledim. Çin, Apple’dan en çok faydalanan taraf. Çünkü ürünlerini çoğunlukla Çin’de üretiyorlar. Odak noktam Amerika Birleşik Devletleri, bu şirketlerin geri gelmesini istiyorum. Apple’ın iPhone’larını ve tüm harika şeylerini ABD’de yapmalarını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu noktada, Tim Cook’un Mart 2018’de verdiği bir röportajda Apple ürünlerinin Çin’de birleştirilmesine rağmen ürünleri oluşturan bileşenlerin çoğunun ABD’de yaratıldığını söylediği bilgisi verildi.

Tim Cook Apple Çin'de Üretim Yorumu Cook, söz konusu röportajda ABD’de üretilen iPhone bileşenlerinin olduğunu dile getirmiş ve ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu anlatmıştı. Cook, insanların son ürününün nerede monte edildiğine bakarak onun ABD’de yapılmadığını söylemelerini eleştirerek Apple ürünlerinin Çin’de üretilmediğini vurgulamıştı.

Ve konuyla ilgili düşüncesini şu sözlerle açıklamıştı: “Küresel bir dünyada, bir şeyleri çeşitli ülkelerde yapmaya başlarsınız ve böylece bazı bileşenleri bir yerden edinirsiniz, başla bileşenleri başka yerlerden edinirsiniz ve başka bir yerde monte edersiniz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum